X

Shifrat e fundit nga Spanja, 217 të vdekur në 24 orët e fundit nga koronavirusi

Për disa ditë me radhë numri i personave të vdekur nga COVID-19 në Spanjë ka qenë poshtë 200-ës, por sot ka pasur një rritje.

Në 24 orët e fundit në Spanjë kanë ndërruar jetë 217 persona, shifër kjo më e lartë se një ditë më parë, ku ishin 184 të vdekur, duke shkuar në 27.321 numri total.

Ndërsa numri i të infektuarve të rinj është rritur me 506 raste duke shkuar 229.540 persona. Ndërkohë edhe numri i të shëruarve është rritur duke shkuar në 143.374 persona që prej nisjes së pandemisë.

Prej së hënës më 11 maj Më shumë se gjysma e 47 milionë banorëve të Spanjës hynë të hënën në fazën e dytë të planit të qeverisë për lehtësimin e bllokadës.

Në kuadër të saj, mjediset e jashtme të bareve dhe kafeneve mund të hapen në 50 për qind të kapacitetit, ndërsa brenda apo jashtë shtëpive mund të mblidhen deri në 10 persona së bashku.

Qeveria spanjolle vendosi dje që të gjithë personat që kthehen nga jashtë vendit do të karantinohen pët 14 ditë.

* Për më shume bashkohuni në grupin tonë: https://www.facebook.com/groups/tpz.al/
More in BOTA, LAJME
“Masat kaotike janë vdekjeprurëse për turizmin”, Basha takim me operatorët në Durrës, ja kërkesat që kanë për qeverinë

Kreu i Partisë Demokratike, Lulzim Basha gjatë takimit me disa pronarë biznesesh në Durrës ngre shqetësimet e tyre për mungesën...

Close