X

“Duket si një sulm hakmarrjeje ndaj parlamentit të Gjermanisë në 2015”, si hakerat rus u futën në e-mailin e kancelares Angela Merkel

Posta elektronike e kancelares gjermane, Angela Merkel është hakuar në vitin 2015, nga një rus. Gazeta gjermane “Der Spiegel” shkruan se Shërbimi i Inteligjencës ushtarake GRU i Rusisë duket se ka mbledhur shumë e-maile nga kompjuteri i kancelares Merkel, si një sulm hakmarrjeje ndaj parlamentit të Gjermanisë në 2015.

Hakeri, Dimitri Sergeyevich Badin, i cili përdor emrin kodues “Scaramouche”, raportohet se sulmoi sistemin kompjuterik të Bundestagut dhe kopjoi 16 gigabajt dokumente nga zyra e Merkel, perkatesisht te gjitha e-mailet nga 2012 ne 2015.

Hakeri 30-vjeçar rus ka sulmuar edhe institucione të rëndësishme në Shtetet e Bashkuara dhe ndodhet në listën e personave të kërkuar nga Byroja Federale e Hetimit (FBI).

Lidhur me këtë ngjarje asnjë zëdhënës i qeverisë gjermane nuk kishte koment, po ashtu edhe nga radhët e Rusisë nuk pati asnjë reagim. Po më vonë Moska ka mohuar pretendimet për hakerim jashtë vendit.

Si u bë hakerimi i e-maileve të Merkel

Ishte pesë vjet më parë, më 8 maj 2015, kur Angela Merkel përkujtoi 70-vjetorin e përfudnimit të Luftës së Dytë Botërore në Bundestag. Midis të ftuarve ishin ambasadorë nga shumë vende dhe emisari nga Rusia.

Atë ditë, një mysafir i paftuar nga Moska kishte ndërhyrë virtualisht në Bundestag. Ai fitoi qasje në kompjuterët zyrtarë, në zyrën parlamentare të Merkel. Një ditë më parë, sulmi i tij në email kishte dështuar sepse tastiera e tij nuk mund të merrte shkronjat gjermane. Por në përvjetorin e përfundimit të luftës, hakeri “Scaramouche” ishte i suksesshëm.

Edhe pesë vjet pas sulmit në internet, është ende e paqartë se çfarë “Scaramouche” dhe ndihmësit e tij kapën nga Parlamenti në atë kohë. Sistemi i TI ishte paralizuar për ditë të tëra. Edhe pasi u ekspozua sulmi sekret, hajdutët ende nxirrnin informacione. Sipas vlerësimeve, gjithsej rreth 16 gigabajt të të dhënave u arrit të merreshin.

Ekspertë nga Zyra Federale e Policisë Kriminale (BKA), Zyra Federale e Sigurisë së Informacionit (BSI) dhe ndërmarrjet private kanë hetuar sulmin. Mbi 300 serverë u kapën si pjesë e hetimit dhe kërkesa për ndihmë juridike u bë në 21 vende.

Sipas autoriteteve, sulmuesit kishin synuar dy llogari të postës elektronike të Kancelares. Këto përmbajnë trafikun e plotë të postës elektronike nga zyra e deputetit të tyre nga 2012 deri në 2015. Ata me sa duket kanë bërë kopje të tij. Sa sulmuan hakerat në të vërtetë “nuk mund të përcaktohen më me siguri absolute”, thuhet në qarqet e sigurisë.

* Për më shume bashkohuni në grupin tonë: https://www.facebook.com/groups/tpz.al/
More in BOTA, LAJME
Vendi me numrin më të lartë të fataliteteve në Europë/ Johnson prezanton planin për hapjen graduale të Mbretërisë së Bashkuar

Kryeministri britanik, Boris Johnson, u është drejtuar qytetarëve me një video mesazh, ku ka shpjeguar sistemin që do të përdorë...

Close