X

Aktivistë të LGBTI në Shqipëri, do të kërkojnë njohjen e martesës gay në gjykatë

Aktivistë të komunitetit LGBTI në Shqipëri, do të kërkojnë të njihet e drejta e martesës për persona të së njëjtës gjini, në gjykatë.

Këtë e ka deklaruar aktivistja Xheni Karaj në rrjetet sociale, ku shprehet se ajo dhe partnerja e saj do të kërkojnë që lidhja e tyre të njihet ligjërisht nga gjykata, çka do t’i hapte rrugë legalizimit të martesave gay.

Nëse gjykatat në Shqipëri nuk do të jenë në favor të kësaj kërkese, ky komunitet mund t’i drejtohet Gjykatës Europiane të të Drejtave të Njeriut në Strasburg, ku ka patur çështje të ngjashme.

* Për më shume bashkohuni në grupin tonë: https://www.facebook.com/groups/tpz.al/
More in Magazine
“A ke shumë lekë ti si ministre?”/ Xhaçka u përgjigjet fëmijëve ‘thumbues’: Do të kisha dashur të blija më shumë çanta dhe këpucë, por s’kam kohë…

Ministrja e Mbrojtjes, Olta Xhaçka, ishte e ftuara e parë e emisionit “Në Kurthin e Piter Pan” këtë të hënë....

Close