X

Themeluesi i ‘Amazon” Jeff Bezos dhuron 100 milionë dollarë për të ushqyer 46 milionë amerikanë


Themeluesi dhe CEO i ‘Amazon’, Jeff Bezos ka dhuruar 100 milion dollarë për furnizimin e dyqaneve ushqimore në SHBA për të ndihmuar në ushqyerjen e amerikanëve gjatë këtyre ditëve ku gjithë vendi është në krizë për shkak të pandemisë së koronavirusit.

Këtë e ka konfirmuar vetë Bezos nëpërmjet një postimi në ‘Instagram’, ku është shprehur se paratë do të shkojnë tek qendra më e madhe ushqimore, e cila ka mbi 200 dyqane që janë në shërbim të 46 milionë njerëzve. Ndërkohë ka shtuar se ky është një nga problemet kryesore që ka shqetësuar edhe më parë amerikanët por tani është koha që ata të ushqehen falas.

“Edhe në kohërat e zakonshme, pasiguria ushqimore në familjet amerikane është një problem i rëndësishëm, dhe për fat të keq COVID-19 po e forcon atë stres në mënyrë të konsiderueshme.

Miliona amerikanë po drejtohen tek dyqanet e ushqimit gjatë kësaj koheParatë do të shkojnë për Feeding America, në Chicikago i cili ka më shumë se 200 dyqane ushqimore që ushqejnë 46 milion njerëz”– tha Bezos.

 

View this post on Instagram

 

Even in ordinary times, food insecurity in American households is an important problem, and unfortunately COVID-19 is amplifying that stress significantly. Non-profit food banks and food pantries rely in large part on surplus food from a range of food businesses. For example, many restaurants donate excess food. But during this time of social distancing, restaurants are closed, and many other normal channels of excess food have also shut down. To make matters worse, as supply is dwindling, demand for food bank services is going up.⁣ ⁣ Today, I want to support those on the front lines at our nation’s food banks and those who are relying on them for food with a $100 million gift to @FeedingAmerica. Feeding America will quickly distribute the funds to their national network of food banks and food pantries, getting food to those countless families who need it.⁣ ⁣ Feeding America is the largest non-profit focused on food security. Millions of Americans are turning to food banks during this time. If you want to help, the link to Feeding America is in my bio. They’d be excited and grateful for donations of any size.

A post shared by Jeff Bezos (@jeffbezos) on

* Për më shume bashkohuni në grupin tonë: https://www.facebook.com/groups/tpz.al/
More in BOTA
Biznesi me testet e shpejtë për koronavirusin, sa të besueshme janë? Paralajmërimi që vjen nga Gjermania

Ndërsa virusi Corona vazhdon të përhapet me shpejtësi duke infektuar më shumë se një milionë vetë në të gjithë botën,...

Close