X

Koronavirusi/ Zvicra aplikon masa ndihmëse për biznesin, ndan 20 miliardë dollarë

Qeveritë e shteteve europiane po mendojnë si të ndihmojnë bizneset, që këta të fundit të kenë mundësi të ripërtërihen, për shkak të koronavirusit.

Në Zvicër janë dhënë gjithsej 20 miliardë dollarë kredi, me interes 0.5 përqind, e garantuar nga shteti, në favor të biznesit të vogël dhe të mesëm nga dita e enjte.

Kreditë nën 500 mijë dollarë janë me interes zero. Sipas Credit Suisse, janë 2700 aplikime dhe brenda një dite, janë dhënë 500 milionë dollarë kredi me procedurë të përshpejtuar.

Sipas UBS, deri tani ka 3000 aplikime.

* Për më shume bashkohuni në grupin tonë: https://www.facebook.com/groups/tpz.al/
More in BOTA, LAJME
Koronavirusi/ Franca akordon 300 miliardë dollarë për bizneset

Shtetet europiane janë duke menduar sesi të ndihmojnë bizneset që të mund të rimarrin veten, pas koronavirusit. Franca ka ndarë...

Close