X

Besoni se koronavirusi parandalohet me dush? Ja fakti që sjellin specialistët: Vetëm ky veprim ndihmon


Instituti i Shëndetit Publik bën me dije një tjetër fakt që ndoshta njerëzit e kanë besuar gabim deri më sot.

Sipas ISHP, COVID-19 nuk parandalohet nëse bëni rregullisht dush apo laheni në vaskë.

Në një postim në rrjetet sociale, ISHP shkruan:

Covid-19 nuk parandalohet nëse ju bëni rregullisht dush apo laheni në vaskë.

Temperatura normale e trupit tuaj qëndron midis 36.5 dhe 37, pavarësisht temperaturës së ujit në vaskë apo dush.

Mënyra më e mirë e mbrojtjes nga COVID-19 është larja e shpeshtë e duarve.
Duke bërë këtë ju elemononi viruset të cilat mund të ndpdhen tek duart tuaja si dhe të evitoni infeksionin që mund të ndodhë nga prekja me to e hyndës, gojës apo syve tuaj.

* Për më shume bashkohuni në grupin tonë: https://www.facebook.com/groups/tpz.al/
More in AKTUALITET, FLASH, LAJME
Nga nesër ju duhet leje për të dalë në pazar, por ja çfarë duhet të dini. Nëse dërgoni SMS, duhet të prisni…

Duke nisur nga dita e hënë, qytetarët përmes e-Albania do të mund të marrin leje për daljet nga shtëpia për...

Close