X

‘’Nuk e dimë kur izolimi do të përfundojë’’, Merkel flet nga karantina: Shifrat nuk na japin arsye për të lehtësuar masat

Kancelarja gjermane, Angela Merkel, i është drejtuar qytetarëve gjermanë në një komunikim online nga karantina e saj në shtëpi.

Ajo shprehet se deri tani nuk dihet se kur do prëfundojë izolimi por ajo shprehet se shifrat e deritanishme nuk i japin arsye Gjermanisë për të lehtësuar masat.

Në fakt ajo është shprehur se shifrat e të prekurve në Gjermani dyfishohen çdo 5 ditë e gjysëm.

Gjermania deri tani ka 54 mijë të infektuar dhe në rang botëror kap vendin e pestë. Deri tani vendi ka pak viktima në krahasim me vendet e tjera të mëdha, 401 por edhe pak të rekurperuar, 4 mijë e 107.

Ndërkohë Helge Braun, shefi i kabintetit qeveritar të Gjermanisë është shprehur për një media vendase se deri më 20 prill vendi nuk po planifikon të lehtësojë masat publike.

* Për më shume bashkohuni në grupin tonë: https://www.facebook.com/groups/tpz.al/
More in BOTA, LAJME
Arkitektja nga Kosova prodhon maska falas për mjekët

Një nismë tërësisht e re dhe inviduale që ia vlen të duartrokitet gjatë! Një arkitekte nga Kosova dhe i ati...

Close