X

“Qeveritë dhe qytetarët të përgatiten. Kjo do të jetë një maratonë”, pas paralajmërimit, OBSH optimiste: Të dhëna inkurajuese në Europë


Qendra europiane e Organizatës Botërore të Shëndetit tha se po sheh “shenja inkurajuese” në kontinent pasi Italia raportoi një normë më të ulët të infeksioneve të koronavirusit, sipas AFP.

Drejtori rajonal i OBSH-së për Evropën, Hans Kluge, tha në një konferencë për shtyp:

“Ndërsa situata mbetet shumë serioze, ne kemi filluar të shohim disa shenja inkurajuese. Italia, e cila ka numrin më të madh të çështjeve në rajon, sapo ka parë një normë pak më të ulët të rritjes, megjithëse është akoma shumë herët të thuhet se pandemia është duke rënë në atë vend”.

Ai ishte duke folur para se Spanja gjithashtu njoftoi një numër më të ulët të vdekjeve.
OBSH- Europë tha që deri më tani mbi 220,000 raste të COVID-19 ishin raportuar në kontinent, së bashku me 11,987 vdekje. Kjo do të thotë se globalisht, afërsisht gjashtë nga çdo 10 raste dhe shtatë nga 10 vdekje janë raportuar në Evropë, me numrin e infeksioneve të konfirmuara në të gjithë botën tani mbi 400,000.

Ndërsa koronavirusi i ri është përhapur në të gjithë kontinentin, shumë vende evropiane kanë miratuar masa të ashpra për të frenuar shpërthimin, përfshirë imponimin e masave të bllokimit dhe mbylljen e bizneseve dhe kufijve, si dhe kufizimin e tubimeve publike.

Sipas Kluge ata së shpejti do të jenë në gjendje të përcaktojnë shkallën në të cilën ato masa kanë pasur ndikim. Por Kluge paralajmëroi gjithashtu qeveritë dhe qytetarët të jenë të vetëdijshëm për “realitetin e ri” të krijuar nga pandemia dhe të përgatiten për ndikimin afatgjatë.

“Ky nuk do të jetë një sprint, kjo do të jetë një maratonë”, tha Kluge.

* Për më shume bashkohuni në grupin tonë: https://www.facebook.com/groups/tpz.al/
More in BOTA
Koronavirusi/ 37 mjekë italianë kanë humbur jetën deri më tani

Në këto ditë të vështira që po kalon bota, e veçanërisht Italia, si pasojë e përhapjes së koronavirusit, ata që...

Close