X

Koronavirusi/ Flamur Topi: Me rritjen e temperaturave ka shpresë që kurba jo vetëm të ulet, por edhe të eliminohet


Në një lidhje më “Skype” doktori Flamur Topi ka folur për “ABC News” për situatën e shkaktuar nga koronavirusi.

Sipas tij ekziston mundësia që COVID-19 të largohet me rritjen e temperaturave.
“Me ngrohjen e kohës ka vërtet shumë shpresa që kurba jo vetëm të bjerë, por edhe të eliminohet. Ky virus ka një përhapje më të madhe, në përmasën e një pandemie”, tha Topi.

Sipas tij rënia e vigjilencës njerëzore, e shtetit, e institucioneve që duhet të kishin marrë masa në kohë pasoi edhe me përhapjen masive të tij.

Topi tha se nëse masat do të ishin marrë me kohë nuk do të ishim përballë kësaj situate. Ai gjithashtu u shpreh se bota u gjend e papërgatitur.

Më tej ai u shpreh se në një libër të publikuar vite më parë ka folur edhe për virusin SARS i cili sipas tij do të rikthehej edhe më i rrezikshëm.

“Askush nuk është në gjendje të japë një shpjegim të saktë për numrin e lartë të vdekjeve. Mjekësit ranë në gjendje kolapsi dhe në këtë mënyrë fillojnë zgjedhjet ndërmjet pacientëve, vendos se kujt duhet t i japësh përparësi.

Fëmijët për fat të mirë nuk janë të prekur nga ky virus, por duhet të tregojmë kujdes maksimal edhe për ta. Në asnjë mënyrë nuk duhet nënvlerësuar, edhe të rinjtë duhet të ndërgjegjësohen, të tregohen më të kujdesshëm.

Kapacitetet jetësore të mushkërive nuk janë në gjendje për të përballuar koronavirusin ndaj edhe janë më të prekur. Njerëzit janë të izoluar në familje, por të moshuarit duhet të qëndrojnë në dhomën e tyre, të izoluar”, u shpreh ai.

Sa i përket rasteve të cilat pacientët nuk kanë treguar historikun e tyre të udhëtimit ai u shpreh se mungesa e sinqeritetit është e dëmshme dhe mjaft e dënueshme sepse përkeqësojnë jetën e tyre dhe të familjarëve apo stafit mjekësor.

“Forconi forcat mbrojtëse në trupin tuaj, vërtet viruset janë shumë të këqij , por çdo organizëm ka një faktor të brendshëm luftarak.

Është i rëndësishëm që gjumi të bëhet i mjaftueshëm, një ushqim të mirë
Kujdesi mbinjerëzor i mjekëve tanë ndoshta ka bërë që të mos kemi humbje të mëdha njerëzore”, tha ndër të tjera mjeku Flamur Topi.

* Për më shume bashkohuni në grupin tonë: https://www.facebook.com/groups/tpz.al/
More in AKTUALITET, LAJME
Rama merr shembull nga Kina, premton ndërtimin e një spitali për 30 ditë

Edi Rama dhe ministrja e Shëndetësisë panë sot nga afër ambientet një ish-universiteti privat në Tiranë që shpallën do të...

Close