X

Kompania britanike dizenjon për dhjetë ditë respiratorin, do të prodhojë 15 mijë copë

Kompania britanike e teknologjisë Dyson dizenjoi brenda dhjetë ditësh një model të ri të pajisjes respirative që do të ndihmojë të gjithë vendin të luftojë COVID-19.

Kjo shërbeu si një përgjigje ndaj urdhrit të kryeministrit Boris Johnson ku u është kërkuar të gjithë kompanive të prodhimit të pajisjeve të ndryshme të ndihmojnë në prodhimin e pajisjeve respirative.
James Dyson, pronarit të kompanisë iu desh dhjetë ditë që të dizenjonte një model shumë efikas dhe të thjeshtë për tu prodhuar.

Produkti i quajtur CoVent është më i lehtë për tu prodhuar ndërkohë që është dizenjuar posaçërisht për pacientët e infektuar nga koronavirusi.

Gjithashtu Dyson u shpreh që do të dhurojë pesë mijë pajisje të tilla për Britaninë për të luftuar pandeminë. Ndërkohë që në total do të prodhojë 15 mijë pajisje.

Ndërkohë që një zëdhënës i kompanisë bëri me dije se kjo pajisje do të dalë në treg në muajin prill.

* Për më shume bashkohuni në grupin tonë: https://www.facebook.com/groups/tpz.al/
More in LAJME
Francë, koronavirusi shkakton 365 viktima në 24 orët e fundit

Koronavirusi ka nisur të shkaktojë viktima të shumta në shtetet perëndimore e europiane. Në Francë, në 24 orët e fundit,...

Close