X

COVID-19/ Samiti i G20 jep pesë trilionë dollarë për të shpëtuar ekonominë botërore

Samiti i G20, i mbledhur ditën e sotme për situatën e krijuar nga koronavirusi, ka vendosur të japë shumën marramendëse prej pesë trilionë dollarësh për të shpëtuar ekonominë botërore.

Samiti i G20 është mbledhur online, ku marrin pjesë krerët e superfuqive botërore, që nga Presidenti i SHBA, Donald Trump, deri tek ai i Rusisë, Vladimir Putin.

Videokonferenca kryesohet nga Mbreti Saudit Salman, i cili është i përfshirë në një luftë çmimesh në tregun e energjisë me Rusinë, pasi të dyja palët nuk arritën marrëveshje për shkurtimet e prodhimit.

“Ndërsa bota përballet me pandeminë COVID-19 dhe sfidat ndaj sistemeve të kujdesit shëndetësor dhe ekonomisë globale, ne thërrasim këtë samit të jashtëzakonshëm të G20-ës për të bashkuar përpjekjet drejt një reagimi global”, tha mbreti saudit. Riadi mban presidencën e radhës të G20-ës.

* Për më shume bashkohuni në grupin tonë: https://www.facebook.com/groups/tpz.al/
More in BOTA, LAJME
Koronavirusi/ Në Zvicër vdesin 38 persona në 24 orët e fundit, shënohen 191 viktima në total

Në Zvicër, në 24 orë kanë ndërruar jetë 38 persona për shkak të koronavirusit. Ndërsa, po në 24 orët e...

Close