X

Teatri Kombëtar, një prej shtatë monumenteve më të rrezikuara të trashëgimisë kulturore europiane (VIDEO)

Zëri Europian i shoqërisë civile, i përkushtuar ndaj trashëgimisë kulturore dhe natyrore dhe organizata partnere e saj, Instituti Evropian i Bankës së Investimeve, kanë publikuar sot shtatë monumentet dhe vendet e trashëgimisë më të rrezikuara në Evropë për vitin 2020.

Teatri Kombëtar i Shqipërisë renditet i pari në videon e publikuar në websitin e tyre, si një nga monumentet më të rrezikuara të trashigimisë kulturore evropiane.

TEATRI KOMBËTAR I SHQIPËRISË, TIRANË, SHQIPËRI

“Një shembull i jashtëzakonshëm i arkitekturës moderne italiane nga vitet ’30, e cila është një nga qendrat më të spikatura kulturore në vend, përballet me kërcënimin e afërt të prishjes”.

* Për më shume bashkohuni në grupin tonë: https://www.facebook.com/groups/tpz.al/
More in KRYESORE, LAJME, NË FOKUS
Euro kërcen afër 124 lekëve në tregun vendas, ekspertët: Nuk ka vëllime tregtare

Monedha e përbashkët ka shënuar një rritje të fortë në tregun vendas gjatë ditës së sotme, pas tre ditëve pushim...

Close