X

Ndërron jetë muzikanti i famshëm afrikan nga Covid-19


Një nga muzikantët më të famshëm të Afrikës, saksofonisti Manu Dibango, ka ndërruar jetë pasi u infektua nga Covid-19.
Ai u infektua në Francë një javë më parë dhe për shkak të komplikacioneve nuk ka mundur të mposhtë dot virusin vdekjeprurës.

Ylli i muzikës Jazz ndërroi jetë në spital në moshën 86-vjeçare, pasi qëndroi për më shumë se 1 javë.

Në Francë numri i të infektuarve është rritur ndjeshëm dhe gjendja është drejt përkeqësimit.
Deri më tani janë konfirmuar 19, 586 raste të infektuar dhe 860 persona kanë ndërruar jetë.

Karriera e saksofonistit filloi në vitet ’50 dhe ai u bë një muzikant i njohur në të gjithë botën. Muzika e tij ishte frymëzim për yjet e muzikës pop, duke filluar nga Michael Jackson te Rihanna.

* Për më shume bashkohuni në grupin tonë: https://www.facebook.com/groups/tpz.al/
More in LIFESTYLE
FOTO/ Nga izolimi në Greqi, Stresi s’i ndahet Kejsit! Gjen mënyrën për të qenë pranë saj

Reperi Arkimed Lushaj dhe bashkëshortja e tij Kejsi, duket se janë në një rrugë të mirë drejt rikthimit. Çifti tashmë...

Close