X

Vasili: Pse mbyllet shkolla kur nuk ka raste me koronavirus?

Nënkryetari i LSI, Petrit Vasili reagon pas publikimit të lajmit se një shkollë private në Tiranë mbyll aktivitetin e saj për dy javë nga frika e Koronavirusit.

Sipas tij, në një kohë kur nuk ka asnjë rast të regjistruar në Shqipëri, një vendim i tillë thjesht është përhapje e trashë paniku.

“Përse mbyllet një shkollë private kur nuk ka asnjë rast me koronavirus dhe asnjë të dyshuar? Kjo është një përhapje paniku e trashë. Ç’bën Task Forca e shëndetesisë? Si mundet të lejojë këtë? Po Ministria e Arsimit pse rri si hu gardhi?? Për Kryeministrin nuk po pyes fare se nuk ja vlen të harxhoj kohen!”, shkruan Vasili në reagimin e tij.

Në njoftimin e saj në rrjetet sociale, shkolla “Udha e Shkronjave” shkruan:

MBYLLIM SHKOLLËN PËR DY JAVË

Pas një konsultimi me prindër, specialistë dhe pas shqyrtimit të lajmeve (CNN-BBC-CORRIERE DELLA SERA, etj.) për ngjarjet në Itali, vendosëm të mbyllim shkollën si masë paraprake për të përgatitur prindërit dhe komunitetin. Vendimi nuk është si shkak i ndonjë informacioni konfidencial, por si masë paraprake përgatitore. Arsyetimin e gjeni edhe në link. Nuk është për panik, por është për përgatitje më të mirë.

Tiranë, më 23 shkurt 2020

* Për më shume bashkohuni në grupin tonë: https://www.facebook.com/groups/tpz.al/
More in AKTUALITET, LAJME
Serbia blen sërish armë nga Rusia me gjithë kërcënimet për sanksione

Serbia ka blerë një sistem të sofistikuar kundërajror nga Rusia, pavarësisht sanksioneve të mundshme amerikane kundër shtetit ballkanik, që zyrtarisht...

Close