X

Ish-deputeti paralajmëron rikthimin e protestave: Studentët janë të zhgënjyer

Ish-deputeti i Partisë Demokratike Luçiano Boçi, i ftuar në studion e lajmeve të Ora News, komentoi datën 20 shkurt, ditën e rrëzimit të bustit të ish-diktatorit Enver Hoxha. Boçi u shpreh se ajo ngjarje ishte me dimensione ndërkombëtare, pasi Shqipëria ishte vendi i fundit që rrëzoi sistemin komunist.

“Ngjarja e 20 shkurtit ka pasur dimension ndërkombëtar. Dinamika e ngjarjeve ka qenë gjakatare dhe agresive. Asnjë nga personat që kanë qenë në atë ngjarje nuk e kishin të sigurtë të nesërmen”, u shpreh Boçi.

Sipas tij, protesta e studentëve e dy viteve më parë, u shua pasi pushteti ushtroi presion ndaj studentëve dhe prindërve të tyre.

“Struktura e shpresës në momentet e rrëzimit të regjimit nuk është e barabartë me strukturën e shpresës për kohën ku jetojmë sot. Nëse në dhjetor të 1990 kërkesa politike ishte shumë e madhe, në protestën e studentëve në 2018 kërkesa politike ishte shumë e hapur. Ishte një lëvizje që u ndërpre në mënyrë denatyrale që nuk e arritën dot në 1990. Janë bërë presione të ndryshme ndaj studentëve dhe prindërve. Të gjitha këto përbën setin e atyre mekanizmave u rimorën dhe u rishfaqën në 2018, për të mbytur që në fillesat e saj një lëvizje që kishte qëllime politike, por që u synua të mbytej”, shtoi ish deputeti demokrat.

Më tej, Boçi paralajmëroi rinisjen e protestave të studentëve. Ai tha se Partia Demokratike është në kontakt të vazhdueshëm me studentët. Atyre nuk u janë plotësuar kërkesat, ndërsa shtoi se protestat mund të rikthehen në çdo moment.

“Nuk mund të themi që shpresa në demokraci lind nga një drejtim. Krijimi i shpresës është alternativa që ekziston tek opozita. PD ka qenë gjithmonë afër interesave të grupeve të caktuara. Ajo lëvizje e studentëve është e gatshme të shpërthejë, studentët janë aty, pakënaqësia është e madhe. Asnjë kërkesë e tyre nuk është e plotësuar. Nuk është habi që të kemi rinisje të protestave të studentëve”, tha Luçiano Boçi.

* Për më shume bashkohuni në grupin tonë: https://www.facebook.com/groups/tpz.al/
More in AKTUALITET, LAJME
Laçi në shtetrrethim, policia zbras automjetet në rrugë, kontrolle masive në vend

Policia ka zbarkuar në qyteti ne Laçit ku po ushtron kontrolle masive në shtëpi dhe në automjete. Efektivët po kontrollojnë...

Close