X

“Askush nuk mund të jetë kundër reciprocitetit”- Meta flet për Albin Kurtin: Nëse i përmbahet vizionit, qeveria e tij shembull në rajon

Presidenti i Shqipërisë, Ilir Meta vlerësoi qëndrimet e kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti në samitin e sigurisë në Gjermani, ndërsa shton se taksa 100% ndaj produkteve serbe nuk mund të jetë afatgjatë dhe mjet për zgjidhjen e problemeve.

Pjesë nga deklaratat e Metës në “Open”:

Perfomranca e Albin Kurtit ishte performancë dinjitoze për aq sa e ndoqëm. Procesi i Berlinit si një proces që përfshin gjithë Ballkanin mund të përmbush edhe pretendimet që ka z.Rama. Minishengeni është e pa menduar mirë dhe mjaft e fragmentuar për të të qenë e suksesshme.

Mendoj se është një veprim tërësisht pa sens sepse ata nuk përfaqësojnë secili veten në planin personal. Kjo nuk lë ndonjë impakt pozitiv.

Taksa është tashmë e qartë që nuk mund të vazhdojë në të ardhmen si një mjet efektiv, por heqja e saj duhet të sjellë garanci që Serbia nuk mund të sillet në mënyrë diskriminuese ndaj Kosovës. Nga dialogu ka përfituar vetëm Serbia dhe nuk u qëndroi marrëveshjeve për fqinjësi të mirë.

Unë besoj që Kurti ka një vizion i cili në rast se do t’i qëndrojë fort do ta arrijë ta kthejë qeverinë e tij në një shembull në të gjithë rajonin. Së dyti, duke qëndruar në pozita parimore dhe duke përpunuar idetë e tij për reciprocitetit askush nuk mund të dalë kundër. Kosova është një krijesë në radhë të parë e qytetarëve të Kosovës por edhe të Shteteve të Bashkuara dhe NATO-së. Servilizmi

* Për më shume bashkohuni në grupin tonë: https://www.facebook.com/groups/tpz.al/
More in AKTUALITET, LAJME
Ahmetaj sqaron “donacionin” 100 mln euro të Francës: Na dhanë një milion euro, pjesa tjetër është kredi

Ministri i Rindërtimit, Arben Ahmetaj, ka shpjeguar në emisionin "Opinion" se Shqipëria ka marrë 400 milionë euro donacione, ndërsa pjesa...

Close