X

Ahmetaj sqaron “donacionin” 100 mln euro të Francës: Na dhanë një milion euro, pjesa tjetër është kredi

Ministri i Rindërtimit, Arben Ahmetaj, ka shpjeguar në emisionin “Opinion” se Shqipëria ka marrë 400 milionë euro donacione, ndërsa pjesa tjetër e parave janë kredi të buta.

Ahmetaj tha se Franca ka dhuruar vetëm një milion euro për Shqipërinë dhe se 60 milionë euro janë ofruar si kredi.

Rreth 400 milionë euro janë donacione. Pjesa tjetër janë kredi të buta. Disa i kanë edhe nën 2%. Banka Islamike për shembull i ka interesat gati-gati tek 1%. Këto para janë të asociuara me të gjithë dëmin që kemi pasur në 26 nëntor. Shkojnë përtej rindërimit por tek rimëkëmbja ekonomike. Franca ka dhënë 60 milionë euro kredi tv butë dhe njv milion euro grante,”-tha ndër të tjera Ahmetaj. 

/TPZ.al/
* Për më shume bashkohuni në grupin tonë: https://www.facebook.com/groups/tpz.al/
More in AKTUALITET, LAJME
Bisedat skandaloze! Drejtori në Krujë i merrr 900 mijë lekë ryshfet pensionistit

Emisioni investigativ “Fiks Fare” ka publikuar bisedat e dy zyrtarëve të Institutit të Sigurimeve Shoqërore në Krujë, teksa i marrin...

Close