X

Lacio fiton ndaj Interit me përmbysje, tani vetëm një pikë larg Juventusit

Lacio tregon forcën me një ndeshje spektakolare të fituar 2-1 përballë Interit, për të marrë tri pikë shumë të rëndësishme në luftën për titull, ku tashmë është zyrtarisht pretendente. Skuadra e Inzagit nuk është më surprizë, por një kërcënim real për Juventusin që duhet të jetë e kujdesshme sidomos pas provës së sotme që dha ndaj Interit.

Pjesa e parë e sfidës nisi me një traversë të goditur nga Milinkoviç-Saviç ndërsa më pas skuadrat u treguan të kujdesshme duke lënë pak hapësirë për të rrezikuar dy emrat e që ka secila në majë të sulmit, Imobile e Lukaku. Megjithatë, në fund të pjesës së parë Interi ia doli që të thyente Strakoshën me anë të goditjes së Jang (44′), i cili çoi në delir tifozerinë zikaltër të pranishme në stadium.

Reagimi i Lacios ishte i shpejtë dhe në fillimin e pjesës së dytë sulmoi pareshtur derisa fitoi penallti për faullin e De Vrij ndaj Imobiles. Vetë sulmuesi shkon te pika e bardhë dhe nuk gabon duke barazuar shifrat në minutën e 50-të e rihapur sfidën. Më pas, dy ekipet shkëmbyen gjuajtje nga distanca pa shumë rrezik për portat kundërshtare derisa erdhi minuta e 70-të e sfidës. Pas një goditje këndi, mbrojtja zikaltër nuk arriti të largonte sferën nga zona dhe topi mbeti aty duke i dhënë mundësinë Milinkoviç-Saviç të mposhtte Padelin e pafajshëm duke përmbysur plotësisht duelin.

Interi provoi me forcë të gjente barazimin në minutat e mbetur por aktivizimi i Moses, Eriksen e Sançez, nuk ndryshoi asgjë në rezultatin e sfidës, me Lacion që iu gëzua suksesit që e ngjit tashmë në vendin e dytë në renditje dhe e bën atë armikun numër 1 të Juventusit kryesues.

Lacio-Inter 2-1
50′ (p) Imobile, 70′ Milinkoviç-Saviç / 44′ Jang

* Për më shume bashkohuni në grupin tonë: https://www.facebook.com/groups/tpz.al/
More in SPORT
“Guardiola është gati për Juventus. Kërkon të bëjë si Mourinho”: zbulimi është i ish-teknikut të Anglisë

Dënimi i fortë i vendosur nga Uefa në dëm të Manchester City (dy vjet jashtë kompeticioneve europiane) ka tronditur të...

Close