X

Do ta detyrojmë armikun të ulet në tavolinë”, deklarata e fortë e liderit iranian: Kurrë nuk i nënshtrohemi presionit amerikan


Irani kurrë nuk do të mbajë bisedime me Shtetet e Bashkuara, nëse është nën presion, tha presidenti iranian, Hassan Rohani, gjatë një konference për media në Teheran.

Ai thesskoi se Republika Islamike një ditë do ta detyrojë armikun e saj që të vijë në tavolinën e bisedimeve.

“Irani kurrë nuk do të negociojë nën presion… Ne kurrë nuk do të dorëzohemi para presionit të Amerikës dhe ne kurrë nuk do të negociojmë nga pozicioni i dobësisë”, tha Rohani.

Shtetet e Bashkuara kanë rivendosur sanksione ekonomike ndaj Iranit, që prej majit të vitit 2018, kur u tërhoqën nga marrëveshja bërthamore ndërmjet Teheranit dhe fuqive botërore.

“’Presioni maksimal’ i Amerikës ndaj Iranit është i destinuar të dështojë”, tha presidenti iranian.

Presidenti Rohani po ashtu tha se roli i Teheranit është thelbësor për sigurinë në rajon.

“Sigurimi i paqes dhe stabiliteti në rajonin e Lindjes së Mesme dhe Gjirit Persik janë të pamundura pa ndihmën e Iranit”, tha ai.

* Për më shume bashkohuni në grupin tonë: https://www.facebook.com/groups/tpz.al/
More in BOTA
Humb jetën në moshën 40-vjeçarja prezantuesja televizive

Prezantuesja e njohur britanike, Caroline Flack, është gjetur pa jetë në banesën e saj, nga familjarët ditën e sotme. Paraprakisht,...

Close