X

‘Jemi drejtuar drejt greminës’/ Protestuesit antiqeveritar qëllohen me gaz nga policia libaneze

Të shtunën, forcat libaneze të sigurisë qëlluan me pompa uji dhe gaz lotësjellës kundër protestuesve antiqeveritar, duke u përpjekur të shkelnin një barrikadë sigurie jashtë selisë së qeverisë në Beirutin qëndror.

Disa protestues në mesin e qindra të cilët ishin mbledhur për një marshim të planifikuar, arritën të hapnin një portë metalike duke bllokuar rrugën e tyre, por u shtynë prapa, raporton Reuters.

Pasi Forcat e Brendshme të Sigurisë në Liban përdori Twitterin për të paralajmëruar demonstruesit paqësorë të linin protetën, ku policia e rebelimeve u zhvillua për të shpërndarë dhjetëra protestues të mbetur.

“Ne duam që demonstratat të jenë paqësore, në mënyrë që ata të mbizotërojnë,” tha Abdo Saadeh, duke kritikuar një qeveri të formuar këtë javë si një “maskaradë” nga një elitë politike, që protestuesit fajësojnë për drejtimin e vendit drejt kolapsit.

Grupi i mbështetur nga Irani Hezbollahu dhe aleatët e tij formuan një kabinet teknokratësh të emëruar nga partitë e tyre, nën kryeministrin Hassan Diab, i cili u kap për punën pasi protestat e detyruan ish-kryeministrin Saad al-Hariri të hiqte dorë nga 29 tetori.

“Ne kemi ardhur këtu sot sepse nuk ka besim te kjo qeveri,” tha Saadeh. “Ata sollën miqtë e tyre, këshilltarët e tyre.”

Qeveria e re duhet të trajtojë një emergjencë financiare që ka zhytur vendin, shtyu çmimet dhe i shtyu bankat të vendosin kontrolle kapitale.

Kushtet e sigurisë janë përkeqësuar dhe me qindra të plagosur pati fundjavën e kaluar, në përleshjet midis demonstruesve dhe forcave të sigurisë.

“Ne duam një qeveri të pavarur, jo parti,” tha demonstruesja Reema Ajouz. “Pavarësia mund ta shpëtojë vendin. Me politikanët që kemi ne, jemi drejtuar drejt gremisë.”

* Për më shume bashkohuni në grupin tonë: https://www.facebook.com/groups/tpz.al/
More in BOTA
Tërmeti tragjik/ Rritet bilanci i viktimave në Turqi, shkon në 29

Do mbahet mend gjatë mbrëmja tragjike e 24 janarit, pasi lëkundjet e forta të tërmetit që goditi Turqinë, ka sjellë...

Close