X

“Nuk ka njeri në botë që mund të mohojë Masakrën e Reçakut”, Thaçi mesazh të prerë Vuçiç: Një ditë do jepni llogari për gjenocidin


Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, në prani edhe të homologut shqiptar, Ilir Meta, ka përkujtuar sot 21-vjetorin e një ndër masakrat më të mëdha ndaj popullit kosovar, Masakrën e Reçakut.

Në fjalën e tij, Thaçi i përcolli një mesazh të qartë Serbisë dhe Presidentit Aleksandër Vuçiç, duke thënë se nuk ka njeri në botë që mund të mohojë këtë masakër.

“Masakra e Reçakut, një prej masakrave më të rënda të Serbisë. Masakra e Reçakut është krim kundër njerëzimit, që ka kryer drejtpërdrejt shteti i Serbisë, që është gjenocid i Serbisë kundër popullit të Kosovës.

Kjo masakër tregoi që Serbia po kryente spastrim etnik në Kosovë. Edhe kjo masakër, si gjithë të tjerët, do jenë ato që ne do kërkojmë vazhdimisht që të zbardhen.

Drejtësia ndërkombëtare ka heshtur për këto masakra. Rrugëtimi jonë është ai euroatlantik, do punojmë fuqishëm për të ardhmen evropiane, por duke kërkuar drejtësinë që shteti i Serbisë duhet të japë llogari herët ose vonë për gjenocidin që ka kryer në Kosovë.

Edhe tendenca e fshehjes, apo mohimit, është sjellje e mentalitetit të Millosheviçit, por kjo sjellje e Serbisë ka ardhur edhe për shkak të heshtjes ndërkombëtare.

Ishte shtytje dhe guxim i autoriteteve të Serbisë për të mohuar masakrën, por nuk ka njeri në botë që e mohon.

* Për më shume bashkohuni në grupin tonë: https://www.facebook.com/groups/tpz.al/
More in AKTUALITET, BALLKAN, LAJME
Meta sot në Kosovë, merr pjesë në ceremonitë përkujtimore për masakrën e Reçakut

21 vite më parë do të ndodhte një nga masakrat më të mëdha të bëra nga ushtria serbe në Kosovë,...

Close