X

“Kush na ka inot kshu na paftë përnotë”/ Veliaj nuk heq dorë nga shembja e Teatrit: Është amaneti i Kadri Roshit


Kryebashkiaku i Tiranës, Erion Veliaj ka shkuar në Kashar për të inspektuar punimet në Bulevardin e sapondërtuar, të quajtur “Migjeni”.

Në fjalën e tij, Veliaj ka ‘thumbuar’ banorët e zonës së Astirit për protestat e tyre duke u shprehur edhe njëherë se do të ndërtohet edhe Teatri Kombëtar.

Sipas qytetarit të parë të Tiranës, ndërtimi i një Teatrit Kombëtar është amaneti që ka lënë aktori i njohur dhe kolosi i skenës, Kadri Roshi.

“Jemi tek toka e Xhikes dhe mund ta bënte sherrin mullar po të donte po na la të ndërtojmë Bulevardin e ri. Mund të fishkëllente televizionet që vënë gjoba dhe thërrsite partinë X dhe Y këtu.

Por ne zgjidhëm ta bindnim me arsyetim se kjo është më e vështira. Bulevardi Migjeni kemi vendosur ta quajmë sipas mësuesit, poetit, etj. Që njerëzit të kuptojnë se Shqipëria nuk është vetëm e atyre njerëzve që bërtasin.

Ashtu siç është edhe Kadri Roshi. Amaneti i Kadri Roshit ishte të kishte një teatër të ri. E sigurt që do ta mbajmë atë amanet.

Do ta çojmë me përkushtim deri në fund. Siç thonë edhe tironsit, kush na ka inot kshu na paftë përnotë,”-tha ndër të tjera Veliaj.

* Për më shume bashkohuni në grupin tonë: https://www.facebook.com/groups/tpz.al/
More in AKTUALITET, LAJME
176 viktima nga rrëzimi i avionit ukrainas, Irani njofton arrestime, Rouhani kërkon Gjykatë Speciale

Autoritetet iraniane njoftuan të martën se janë bërë disa arrestime për sulmin aksidental ndaj avionit ukrainas të pasagjerëve që vrau...

Close