X

Ismail Qemali për revistën franceze: Njihen arsyet përse Shkodra duhet të jetë shqiptare! Fuqitë kanë rënë dakord që Mali i Zi të nënshtrohet


“Le Matin” ka botuar, të mërkurën e 2 prillit 1913, në faqen nr.3, një shkrim në lidhje me opinionin e Ismail Qemalit mbi çështjen e Shkodrës, të cilin, Aurenc Bebja, nëpërmjet Blogut “Dars (Klos), Mat – Albania”, e ka sjellë për publikun shqiptar:

Nga korrespondenti i veçantë i “Matin” (Me telefon).

Ismail Qemal beu, kreu i Qeverisë së Përkohshme të Shqipërisë, mbërriti sot në Romë. Ai erdhi nga Brindizi, pas një udhëtimi nga Vlora në këtë port, në jahtin e Dukës së Montpensierit.

Ismail Qemal beu, në lidhje me çështjen e Shkodrës, tha:

“Duket se çështja e Shkodrës tashmë është zgjidhje e sipër. Qëndrimi i Malit të Zi nuk më duket se ka gjetur një sukses.

Arsyet pse qyteti i Shkodrës duhet të jetë shqiptar janë shumë të njohura, dhe fuqitë tani kanë rënë dakord që ta ftojnë Malin e Zi të nënshtrohet.”

* Për më shume bashkohuni në grupin tonë: https://www.facebook.com/groups/tpz.al/
More in Magazine
Temperatura deri në -7 gradë dhe erëra të forta, dy qarqet ku sot do të ketë reshje dëbore

Në këto ditë të fundit të 2019, i ftohti ‘ka pushtuar’ të gjithë vendin. Ditën e sotme do të ketë...

Close