X

Gjithollog halldup/ kloun havdall


Nga Kastriot Islami

Me një urrejtje për punën, njerëzit e punës dhe bezdi për zyrën e njerëzit seriozë…

Shfaqet nga mëngjesi deri në darkë në televizion e media….

Me brekushe alla turka…me qillota alla duçe….me mjekër alla sadam…me atlete kineze…

I kërrusur e i mufatur, me njollat e shurrës në pantallona…

Duke pozuar në aulën e injorantëve që dëgjojnë gojëmbyllur e miratojnë verbërisht

Duke kruar kokën e fërkuar mjekrën…dhe bërë xhestikulacione trupore,

Duke lëshuar batuta dhe i hedhur thumba cinizmi hallexhinjve të varfër….

Duke i tundur qytetarëve të pastrehë gishtin e mesit…

Duke u jargavitur gjithë ditës pa ditur se ç’thotë …

Duke prrallisur pafund me xhestikulacione trupore…

Për të mashtruar qytetarët e varfër e vunerabël që kanë humbur të afërmit e shtëpitë…

***

Llomotit pa fund, me orë të zgjatura duke detyruar kamerat të transmetojnë live që pa gdhirë…

Llomotit për gjithçka pa vlerë përveç halleve e problemeve të qytetarëve…

Llomotit e debaton me qentë te Kasharit e tallet me burrat e gratë e Laçit…

Llomotit për ngjarjet në Vietnam, për ndërzimin e derrave…për seksin e engjëjve…

Llomotit për librin e zhgarravinave, për zhgarravinat në muret e zyrës…

Llomotit për pocet e qeramikës…për buxhetin, për tërmetin, për naftën.. edhe për kastravecët në sera…

Llomotit për plasaritjet, për suvatimet, për kollonatë, për viletat, për piletat…

Llomotit për pulat e detit, edhe për gjelin e plakës të cilën e këshillon të flejë e qetë në kasollen e rrënuar…

Llomotit gjatë të gjithë kohës për gjithçka… pa thënë asgjë…si gjithollog i merituar halldup

***

I pafe, pa ideologji, edepsëz pa din e pa iman…

Me Papën hiqet katolik…

Me Peshkopin e vendit përbetohet ortodoks…

Me hebrenjtë judaist…

Me islamistët antisemit…

Me sulltanin islamist i thekur me kuran në dorë…

Me pensionistët komunist e ateisti përkryer…

Me studentët antikomunist…

Me përfaqësuesit e ish-nomeklaturës marksist-leninist…

Me gratë feminist…

Me 99-shat lëgëbëtist…

***

Jashtë vendit, lider global…

Me homologët tregimtar i barcaletave bajate

Prezent në ceremonitë martesore të vipave apo fëmijëve të tyre…

I gatshëm për të lëshuar rrufe ndaj presidentit amerikan…

Kokë më kokë me Aleksin e vogël për hallet e rajonit…

Vëllam me Sandrin e gjatë për më shumë pushtet personal…

***

Njëlloj si në moshën e fëmijërisë kur rrëmbente topin e lojës…

Apo ulërinte kur i kafshoshin fëmijët e rreckosur bukën me gjalp e sheqer…

Edhe tani pasi ka rrëmbyer gjithçka ndjehet i pangopur…

I vrerosur… i hidhëruar…i helmuar, ndonëse ka rrëmbyet të gjitha lodrën e pushtetit…

Kryetar i partisë, qeverisë, parlamentit….

Kryeprokuror, kryegjykatës, kryemanjat i medias…

Kryeoligark, miliarder, kryekriminel, kryetrafikant….

Kryehajdut, kryeinxhinjer, kryevlerësues, kryemurator….

Pervers, sharlatan, tinzar, hileqar…

***

Gjithollog halldup që sorrollatet si klloun havdall…

I vetëkënaqur nga rimashtrimi i hallexhinjve…

Por shumica e tyre e neverit kurse pakica tenton të përfitojë…

Gjejeni kush është????

* Për më shume bashkohuni në grupin tonë: https://www.facebook.com/groups/tpz.al/
More in BLOG
Borisi fitoi, por humbi Britania e Madhe

Nga Robert Mudge Kjo ishte më shumë një garë jopopullariteti sesa një zgjedhje. Rezultati i këtyre zgjedhjeve përcakton rolin e...

Close