X

Nuk ndodhte prej dhjetë vitesh, Anglia “pushton” futbollin europian

Anglia po konfirmon superioritetin e saj në futbollin europian. Futbolli anglez kërkon të regjistrojë suksese të mëdha në Ligën e Kampioneve dhe Europa Ligën këtë sezon.

Finalja e sezonit të kaluar midis Liverpulit dhe Totenhamit 2-0 për Ligën e Kampioneve duket se ka hapur profecinë e rikthimit të futbollit ishullor në majën e Europës.

Për herë të parë që prej 2009, kampionati anglez përfaqësohet me plot 7 skuadra në 2 kompeticionet më të rëndësishme në rang klubesh (Ligë e Kampioneve dhe Europa Ligë). Liverpul, Mançester Siti, Totenham, Çelsi (Liga e Kampioneve) dhe Mançester Junajtid, Arsenal dhe Ulvëruempton (Europa Ligë) janë 7 ekipet që mbajnë flamurin anglez në fazën eliminatore të dy kompeticioneve. Një tregues i qartë i rritjes së dominimit të Anglisë në futbollin e klubeve.

* Për më shume bashkohuni në grupin tonë: https://www.facebook.com/groups/tpz.al/
More in SPORT
Nuk ka mrekulli për Lacion, Eintrachtin e shpëton Arsenali

Lazio u mposht me rezultatin 2-0 nga Rennes në Francë dhe nuk ia doli të avancojë më tej në fazën...

Close