X

Ish-kryeministri turk formon parti për ta sfiduar Erdoganin

Ish-kryeministri turk, Ahmet Davutoglu ka themeluar një parti të re politike të enjten, hap që tregon sfidimin e partisë në pushtet të presidentit, Recep Tayyip Erdogan.

Davutoglu ka dërguar edhe zyrtarisht aplikacionin për të formuar partinë “Partia e së Ardhmes”, ka raportuar gazeta, Cumhuriyet. Ai pritet të bëjë publik lajmin për partinë të premten.

Kjo është një nga dy partitë që do të krijohen nga ish-aleatët e Erdoganit, në kohën e raportimeve për mospajtime brenda partisë së tij, të cilën Erdogan e drejton me një stil autoritar.

Ali Babacan, ish zëvendës-kryeministër, ministër i Jashtëm dhe ministër i Ekonomisë, ka bërë të ditura planet për krijim të partisë së re. Urgjenca e formimit të partive të reja vjen në kohën kur në Turqi janë rritur zërat për ulje ekonomike dhe shifra të larta të papunësisë.

Partia e tij për Drejtësi dhe Zhvillim e Erdoganit ka humbur kontrollin e qyteteve kryesore në Turqi, Stambollit dhe Ankarasë, në zgjedhjet lokale të këtij viti.

* Për më shume bashkohuni në grupin tonë: https://www.facebook.com/groups/tpz.al/
More in BALLKAN, LAJME
“Mos dëmto provat”, paralajmërimi i Presidencës: Dvoran, ruaj qetësinë dhe mblidh mendjen!

Zedhënësi i presidentit Meta, Tedi Blushi, në një reagim të dytë brenda ditës së sotme, ‘’këshillon” kreun e KED Ardian...

Close