X

Kapet ferma e kanabisit në Serbi, prodhoi katër ton, opozita nuk i ndal akuzat: I përfshirë Vuçiç me vëllain e tij


Opozita serbe akuzon presidentin Aleksandër Vuçiç për trafik droge.

“Një ndihmës i lartë i Presidentit serb Aleksandër Vuçiç kërkoi një hetim mbi shefin dhe vëllain e tij në përpjekje për t’i pastruar ata nga akuzat e ngritura nga opozita se ata ishin të lidhur me një fermë të paligjshme marijuane”, shkruan media amerikane Bloomberg.

Opozita serbe deklaroi se ka denoncuar Aleksandër dhe Andrei Vuçiç pasi një sasi e madhe marijuane u gjet në një fermë në Jovanicë që u vizitua nga përfaqësues të qeverisë.

Sipas opozitës serbe, pas arrestimit pronari i saj i telefonoi vëllait të presidentit Vuçiç. Kryebashkiaku i Novi Sadit dhe rivali politik i Vuçiç, Milosh Vuçeviç deklaroi publikisht se sapo kishte denoncuar personalisht Aleksandër dhe Andrei Vuçiç.

“Partitë e opozitës po përpiqen të lënë një shenjë në pozicionin dominant të Partisë Progresive serbe në pushtet të Vuçiç, ndërsa shteti Ballkanik shkon në zgjedhjet e përgjithshme pranverën e ardhshme.

Kundërshtarët e tij kanë drejtuar mitingje sporadike në rrugë gjatë vitit të kaluar për të protestuar kundër asaj që ata thonë se është një stil autokratik i qeverisjes që shtrëngon lirinë e mediave dhe hap marrëveshje për aleatët e biznesmenëve.

Akuzat e reja pasojnë sekuestrimin e pothuajse 4 ton marijuanë të kultivuar në serë në një fermë organike afër kryeqytetit. Policia arrestoi pronarin, i cili kishte kërkuar subvencione shtetërore për rritjen e kërpit jo psikoaktiv. Ndërsa nuk ka prova të qarta që ai mori mbështetje financiare, aktivistët akuzuan Vuçiç dhe vëllain e tij për mbrojtjen e fermerit”, shkruan më tej Bloomberg.

“Mund të ketë vetëm një të vërtetë”, tha Milos Vuceviç, nënkryetari i partisë së Vuçiç, para gazetarëve në Beograd, të hënën, pas paraqitjes së një kërkese për prokurorët. Qëllimi është të rrëzojmë ‘gënjeshtrat e rreme dhe shpifjet dhe të vërtetojmë nëse ata që i bënë akuzat gënjejnë’, tha ai.

Sondazhet tregojnë se Vuçiç, i cili filloi karrierën e tij politike duke shërbyer nën të fortin e ndjerë Slobodan Milosevic, është politikani më i njohur në vend.

Partitë e opozitës thonë se ai ka përdorur padrejtësisht pozicionin e tij për të shfrytëzuar mediat shtetërore për të forcuar mesazhet e tij dhe për të margjinalizuar rivalët e tij.

“E gjithë çështja është të tregojmë se kush gënjen,” i tha Vuçiç “Pink TV” të dielën.

“Thjesht duhet ta ndalosh atë dhe t’u tregosh njerëzve se çfarë lloj gënjeshtarësh janë këta njerëz.”

* Për më shume bashkohuni në grupin tonë: https://www.facebook.com/groups/tpz.al/
More in BALLKAN, LAJME
Meta publikon VIDEO-n: Ju ftoj ta ndiqni me vëmendje dhe durim

Ashtu sikundër paralajmëroi në prononcimin për mediat, Presidenti Ilir Meta publikon në rrjetet sociale videon lidhur me padinë e ngritur...

Close