X

Greqia do të dëbojë ambasadorin Libian për marrëveshjen Turqi-Libi


Greqia ka thënë se do të dëbojë ambasadorin Libian në vend, të zemëruar me një marrëveshje të nënshkruar më 27 nëntor midis Libisë dhe Turqisë duke hartuar një kufi detar midis dy vendeve afër Kretës.

“Mohamed Younis kishte 72 orë për të lënë vendin.”-ka thënë ministri i jashtëm grek, Nikos Dendias në një deklaratë për shtyp duke e quajtur marrëveshjen Turqi-Libi një “shkelje të dukshme të ligjit ndërkombëtar”.

Marrëveshja libiano-turke mund të komplikojë mosmarrëveshjet e Ankarasë për eksplorimin e energjisë në det të hapur në Mesdhe me kombet përfshirë Greqinë, e cila e sheh këtë veprim si shkelje të të drejtave të saj sovrane.

Greqia dhe Turqia janë në mosmarrëveshje në lidhje me çështje të ndryshme dhjetëvjeçare.

Ankaraja dënoi vendimin për dëbimin e Mohamed Younis.

“Dëbimi i një ambasadori vetëm për shkak të ‘marrëveshjes’ që kemi nënshkruar nuk është një sjellje diplomatike. Kjo është e egër,”- u tha Ministri i Jashtëm i Turqisë Mevlut Cavusoglu gazetarëve në komentet televizive gjatë një vizite në Romë.

Ndërsa ministri i Jashtëm i Libisë, Mohamed Siyala ka thënë për Reuters: Masa është e papranueshme. Greqia nuk ka përfaqësim diplomatik në Libi, por Libia do të kishte përsëritur këtë veprim nëse do të ndodhte.

Nga këndvështrimi juridik, Athina thotë se zonat e sovranitetit turk dhe libianez nuk duhet të preken, sepse Greqia shtrihet midis tyre.

* Për më shume bashkohuni në grupin tonë: https://www.facebook.com/groups/tpz.al/
More in BALLKAN, LAJME
Liga e Kampionëve, Grupi F/ Interi me detyrim triumfin në shtëpi, Dortmundi pret një nder nga Barcelona

Grupi F do të përmbyllë mbrëmjen e sotme fazën e grupeve, teksa Interi dhe Dortmundi janë në kërkim të një...

Close