X

Tërmeti i kthen në mesjetë, tragjedia e familjes Çerri në Peqin: Flemë në kotec me pulat

Tërmeti e ktheu jetesën e tyre si në mesjetë. Një familje në fshatin Bishqem të Peqinit e kalon natën në kotec bashkë me shpendët, pasi tërmeti u dëmtoi banesën. Familja bën apel për një çadër nga autoritetet.

Duket sikur jetojnë në mesjetë… Familja Çerri me banim në Bishqem të Peqinit natën e kalon në kushte çnjerëzore. Flenë së bashku me pulat e me gjelat dhe ky grumbull misrash është kthyer në shtratin e tyre.

Tërmeti dëmtoi banesën e tyre. Arta e Myrtezai kërkojnë ndërhyrjen e strukturave të shtetit. “U thyen kollonat, shtëpia u ça, morëm batanijet dhe kemi hyrë në kasollen e pulave. I lutemi shtetit që të na ndihmojë. Ishim në sera dhe nuk na la Bashkia”.

Për momentin kanë vetëm këtë kërkesë modeste. “Kërkojmë nga shteti që të na bien një çadër”.

Edhe në Qarkun e Elbasanit janë dëmtuar disa familje nga tërmeti i 26 nëntorit. Dhjetra prej tyre po qëndrojnë në rrugë, në çadra, stalla apo kotecë pulash./ Abcnews.al

* Për më shume bashkohuni në grupin tonë: https://www.facebook.com/groups/tpz.al/
More in AKTUALITET, LAJME
Mançester Junatid fiton derbin e qytetit, dorëzohet skuadra e Guardiolës

Mançester Junatid ka fituar derbin kundër Mançester Sitit që u zhvillua në “Etihad stadium”. Edhe pse vendasit ishin favorit absolut,...

Close