X

Malaj: Me Ramën do të përballem në Kuvend, unë si ekspert ai me pushkën top për armiqtë politikë

Arben Malaj, i ftuar në studion e lajmeve të RTV Ora, komentoi vendimin e kryeministrit Edi Rama për pezullimin e tij si anëtar i Këshillit Mbikëqyrës të Bankës së Shqipërisë dhe shkarkimin e tij nga posti.

Malaj tha se, me kryeministrin Rama do të përballet në Kuvendin e Shqipërisë, që brenda 30 ditëve do të japë vendimin për shkarkimin ose jo të tij.

Ai shtoi se, nuk ka pranuar asnjëherë të jetë kandidaturë e Edi Ramës për bordin e BSH dhe se, mirënjohja publike është shumë më e rëndësishme se çdo ferman sulltanor.

“Është një përballje që do të vazhdojë gjatë, është një përballje ndërmjet dy mentaliteteve. Unë kam kontribuar dhe konkurruar gjithmonë në zhvillimet politike të vendit tim me filozofinë se shqiptarëve u duhet një vend i fortë ku pushtetet ndahen, balancohen, kontrollohen dhe jo në një mentalitet ku pushteti u takon sovjetëve, gjithë pushtetet qoftë legjislativ, gjyqësor apo parlamentar. Kjo është prezent në publik. Falënderoj të gjithë mbështetjen që më kanë dhënë, jam i bindur se mirënjohja publike është shumë më e rëndësishme se çdo ferman sulltanor.

E para ata kanë bërë vetëm pezullimin sepse ligji për të mbrojtur Bankën e Shqipërisë nuk u jep të drejtën asnjë kryeministri të shkarkojë. Nuk kam pranuar asnjëherë të jem kandidaturë e Edi Ramës për bordin e BSH. Kam konkurruar gjithmonë në Parlament aty ku e kam marrë, aty do ta bëj ballafaqimin. Brenda 30 ditëve sipas ligjit Kuvendi i Shqipërisë duhet të votojë propozimin e qeverisë kështu që jo punë zgjidhet shpejt dhe secili në vendin e tij. Unë me kontributet e mia pozitive edhe si profesor, ekspert dhe qytetar për vendin tim, Edi Rama me pushkën top për armiqtë e tij politikë”, -tha Malaj.

* Për më shume bashkohuni në grupin tonë: https://www.facebook.com/groups/tpz.al/
More in AKTUALITET, LAJME
Pallatet e shembura në Durrës, Braçe: Lejet nuk i ka dhënë Vangjush Dako. Të hetohet!

Zv/Kryeministri, Erion Braçe mori në mbrojtje ish-kryetarin e Bashkisë së Durrësit, Vangjush Dako që drejtoi këtë qytet 12 vitet e...

Close