X

Objektet e shkatërruar nga tërmeti, bilanci në Lezhë: 51 pallate të pabanueshme, 264 banesa të dëmtuara

Tërmeti i fuqishëm që goditi vendin tonë më 26 nëntor, solli bilanc tragjik në vend, ku humbën jetën 51 persona, ndërsa shumë ndërtesa u shkatërruan.

Në Lezhë, e cila gjithashtu u godit rëndë nga tërmeti, pas inspektimit të ndërtesave, rezulton se në total janë 51 pallate të pabanueshëm, përkatësisht: 7 në Lezhë, 43 në Kurbin dhe 1 në Mirditë.

Ndërkohë, u dëmtuan 264 banesa të dëmtuara, ku 45 në Lezhë, 135 në Kurbin dhe 84 në Mirditë.

Qendra Operacionale e Emergjencave në Lezhë bën me dije se janë 1305 persona të strehuar në hotele dhe 438 në çadra.

* Për më shume bashkohuni në grupin tonë: https://www.facebook.com/groups/tpz.al/
More in AKTUALITET, LAJME
“Kombi i ish-kapitenit Cana është goditur nga një tërmet i fuqishëm”, Marseja solidarizohet me Shqipërinë dhe fton tifozët të…

Tërmeti i fuqishëm që goditi Shqipërinë para pak ditësh, i cili solli viktima dhe dëme të shumta, ka bërë që...

Close