X

Shteti i “Big Brother”? Spanja fillon gjurmimin e telefonave celularë për…

Miliona spanjollë po gjurmohen në celularët e tyre këtë javë si pjesë e një studimi të diskutueshëm qeveritar të krijuar për të mbledhur informacione rreth vendit ku udhëtojnë qytetarët, me qëllim të “përmirësimit të shërbimeve publike”.

Instituti Kombëtar i Statistikave (INE) i ka siguruar njerëzit që projekti tetë ditor është plotësisht “anonim” – por kjo nuk ka ndaluar shqetësimet për ngritjen e çështjeve të intimitetit të “shtetit spiun” dhe “vëllait të madh”.

Tre operatorët më të mëdhenj të telefonisë celulare në Spanjë – Movistar, Vodafone dhe “Portokalli” – po marrin pjesë në projekt dhe insistojnë se nuk po shkelin ligjin duke i dorëzuar të dhënat qeverisë. Të tre kompanitë përbëjnë gati 80 përqind të përdoruesve të celularëve në Spanjë.

INE së pari do të ndjekë lëvizjen e njerëzve midis 18-21 nëntorit, dhe më pas më 24 nëntor, Ditën e Krishtlindjes dhe 20 korrik dhe 15 gusht 2020.

“Me informacionin në dispozicion, do të jetë e mundur, për shembull, të shihet “sa celular ka në 5 të mëngjesit në një rrugë të caktuar në çdo qytet me më shumë se 15,000 njerëz, por jo më shumë se kaq,” tha INE për El Confidencial.

Për të kryer hulumtimin, agjencia e ka ndarë vendin në 3.200 qeliza, me mbi 5,000 njerëz në secilën prej tyre. Ndjekësit do të jenë në gjendje të kuptojnë se sa telefona ka në secilën qelizë në periudha të caktuara gjatë gjithë ditës. Së pari, telefonat do të analizohen në mes të mesnatës dhe orës 6 të mëngjesit në mënyrë që të deshifrojnë se ku përdoruesit e telefonit jetojnë – dhe pastaj përsëri midis 9 dhe 6 të mëngjesit për të zbuluar se ku punojnë ose shkojnë gjatë ditës.

Rezultatet do të përdoren në regjistrimin e vitit 2021 dhe do të zbulojnë cilat rrugë ditore të udhëtimit përdoren më së shumti, cilat vende janë më të zakonshmet për pushimet, si dhe informacionin se sa njerëz punojnë ose studiojnë në distanca të gjata nga shtëpitë e tyre. Qeveria do t’i paguajë secilit prej tre operatorëve kryesorë rreth 500,000 € secila për të fituar qasje në informacionin e vlefshëm.

* Për më shume bashkohuni në grupin tonë: https://www.facebook.com/groups/tpz.al/
More in BOTA, LAJME
Publikohen emrat në faqen zyrtare, Marsida Xhaferllari anëtare e Gjykatës Kushtetuese

Marsida Xhaferllari është tashmë dhe ‘de fakto’ anëtare e Gjykatës Kushtetuese. Në faqen zyrtare të Gjykatës Kushtetuese, e cila prej...

Close