X

Corbyn dhe Johnson do të përballen në një debat televiziv përpara zgjedhjeve të parakohshme

Kryeministri britanik Brois Johnson dhe lideri i opozitës, Jeremy Corbyn, do të përballen në një debat televiziv në datën 6 dhjetor, vetëm gjashtë ditë përpara mbajtjes së zgjedhjeve të parakohshme në Mbretërinë e Bashkuar.

Debati do të transmetohet nga BBC dhe pritet të ketë një audiencë të madhe.

Mbretëria e Bashkuar do të shkojë në zgjedhje të parakohshme, pasi procesi i Brexit është në një ngërç.

Marrëveshja e kryeministrit Johnson nuk u aprovua nga parlamenti dhe ai po kërkon një mandat dhe mazhorancë të re, që të mund të kalojë këtë marrëveshje sa më parë.

Ndërkohë, Bashkimi Europian, e ka shtyrë Brexit për në 31 Janar 2020.

Lideri i opozitës Corbyn, ka premtuar se nëse partia Laburiste fiton zgjedhjet, qytetarët do të mund të votojnë në një referendum për marrëveshjen e propozuar. Ky referendum do të përfshijë edhe opsionin për të qëndruar në Bashkimin Europian.

/TPZ.al/

* Për më shume bashkohuni në grupin tonë: https://www.facebook.com/groups/tpz.al/
More in BOTA, LAJME
Europa ende pa zgjidhje për kthimin e milicëve të IS-it

Nga Matthias von Hein Janë njerëz që nuk i do kush në Europë: Anëtarët e milicisë terroriste, "Shteti Islamik" mbahen...

Close