X

Mbretëria e Bashkuar shkon në zgjedhje të parakohshme më 12 dhjetor

Mbretëria e Bashkuar do të shkojë në zgjedhje të parakohshme në datën 12 dhjetor. Parlamentarët britanikë kanë mbështetur propozimin e kryeministrit Johnson, për zhvillimin e këtyre zgjedhjeve, me 438 vota pro.
Hera e fundit kur zgjedhjet janë mbajtur në muajin dhejtor në Britani, ka ndodhur në vitin 1923.

Fushata elektorale do të zgjasë për pesë javë, deri në ditën e votimit.

Kryeministri Johnson deklaroi më herët se parlamenti është bërë jofunksional dhe se vendi është paralizuar, ndaj zgjidhja e vetme është mbajtja e  zgjedhjeve të parakohshme.

Bashkimi Europian ka rënë dakord që Brexit të shtyhet për në datën 31 Janar 2020.
Do të jetë qeveria e dalë nga zjedhjet e datës 12 dhjetor, e cila do të vijojë procesin për daljen e Mbretërisë së Bashkuar nga Bashkimi Europian.

Synimi i kryeministrit Johnson, është sigurimi i një mazhorance që do t’i japë atij mandat, për ta nxjerrë Britaninë sa më parë nga Bashkimi Europian.

Ndërsa lideri i opozitës, Jeremy Corbyn, u shpreh se “këto zgjedhje janë shans që vjen një herë në dekadë, për të transformuar vendin dhe se partia e tij do të zhvillojë fushatën më ambicioze dhe radikale që vendi ka parë ndonjëherë”.

Mbretëria e Bashkuar nuk po gjen paqe, që prej referendumit të vitit 2016, për daljen nga Bashkimi Europian, ngjarje e cila ka sjellë dorëheqje dhe rrëzim të disa qeverive.

/TPZ.al/

* Për më shume bashkohuni në grupin tonë: https://www.facebook.com/groups/tpz.al/
More in BOTA, KRYESORE, LAJME
Shqiptari në kërkim, dyshohet se përplasi një 29-vjeçar në Britaninë e Madhe

Një aksident fatal i ndodhur në fund të muajit gusht në Birmingam të Anglisë ka vënë në lëvizje policinë britanike,...

Close