X

Zaev dorëhiqet, Rama njofton konferencë me gazetarët në orën 17:00

Kryeministri Edi Rama paralajmeron nje konference me gazetaret sot ne oren 17:00. Se bashku me ministrin ne detyre per Europen dhe Punet e Jashtme, Gent Cakaj, shefi i qeverise do te flasin per negociatat, ne nje dite qe pritet te jepet edhe vendimi final i BE per hapjen ose jo te negociatave me vendin tone.

“Ne oren 17.00 ne Kryeministri – konference per shtyp me gazetaret e Kryeministrit Rama dhe ministrit ne detyre per Europen dhe Punet e Jashtme, Cakaj”, njofton Kryeministria.

Deri me tani, ne Bruksel, jane 25 vende nga 28 qe kerkojne hapjen e negociatave me Shqiperine dhe Maqedonine e Veriut. Por Franca udheheq kundershtuesit ne kete proces. Per vendimin final “Po”, duhet unanimitet ne vendim, pra qe te 28 vendet anetare te unionit te jene dakort.

Nderkohe se fundi eshte raportuar se kryeministri i Maqedonise se Veriut ka dhene doreheqjen pas deshtimit me hapjen e negociatave.

* Për më shume bashkohuni në grupin tonë: https://www.facebook.com/groups/tpz.al/
More in AKTUALITET, LAJME
“Rama ktheu Akademinë e Shkencave në organizatë politike”, PD: Do ankimojmë në Kushtetuese vendimin për Gjinushin

Ish deputeti i PD-së Luciano Boci ka reaguar përmes një deklaratë për mediat lidhur me mbledhjen e sotme në Akademinë...

Close