X

Vrau burrë e grua me dy miqtë e tij, ky është Viktor Pelivani që u ekstradua nga Austria, një nga 17 fierakët më të rrezikshëm


Interpol Tirana ka ekstraduar nga Viena një shtetas të dënuar me burgim të përjetshëm.

Mësohet se Viktor Pelivani në bashkëpunim me dy miqtë e tij, Feta Kaja dhe Jurgen Bacja kanë vrarë burrë e grua që jetonin në Fier pas një grabitjeje të dhunshme.

Ngjarja e frikshme ndodhi në vitin 1999, më datë 7 gusht, teksa tre të dënuarit me burg të përjetshëm u futën për të grabitur në banesën e çiftit Bajram dhe Natasha Driza.

Por zhurmat që shkaktuan në banesë, bënë që çifti të diktonte tre fierakët që u kishin hyrë në shtëpi. Pas një debati me dyshen Driza, ka qenë Kaja ai që ka qëlluar me armë zjarri duke shkaktuar vdekjen e menjëhershme të dy bashkëshortëve.

Në vitin 2002, Gjykata e Rrethit Gjyqësor Fier, dënoi tre shtetasit, Feta Faslli Kaja dhe Jurgen Bacjan me “Burgim të përjetshëm“, për kryerjen e veprave penale të “Vjedhjes me pasojë vdekjen, e kryer në bashkëpunim”.

Kaja u ekstradua në vitin 2016 nga Greqia. Pelivani dhe Kaja kanë qenë prej kohësh në listën e 17 personave më të rrezikshëm në Fier.

NJOFTIMI

Ky shtetas ishte shpallur në kërkim ndërkombëtar, pasi Gjykata e Apelit Vlorë në maj të vitit 2018 e ka dënuar me burgim të përjetshëm, për veprën penale “Vjedhja me pasojë vdekjen”, kryer në bashkëpunim.

Më datë 07.08.1999, rreth orës 23:00 Viktor Pelivani në bashkëpunim me shtetasit F. K. dhe J. B. ka hyrë për të vjedhur lekë në shtëpinë e shtetasit B. D., duke vrarë këtë të fundit dhe bashkëshorten e tij N. D.

Si rezultat i bashkëpunimit të Interpol Tirana me Interpol Viena u bë i mundur lokalizimi, kapja dhe arrestimi, me qëllim ekstradimi drejt Shqipërisë, i shtetasit Viktor Pelivani.

* Për më shume bashkohuni në grupin tonë: https://www.facebook.com/groups/tpz.al/
More in AKTUALITET, LAJME
EMRI/ Vrasja e çiftit gjatë grabitjes në vitin 1999, ekstradohet nga Austria 43 vjeçari

Ekstradohet nga Viena një shtetas i dënuar me burgim të përjetshëm për një krim të ndodhur në vitin 1999 ku...

Close