X

VIDEO/ Të gjurmosh aurorat deri në fund të jetës, këtë profesion ka zgjedhur, Todd Salat

Shumica e botës nuk arrijnë të shohin bukurinë mahnitëse të aurorave boreale, si dritat veriore që shfaqen vazhdimisht në qiejt e Finlandës. Kjo është puna që bën, Todd Salat.

Si një gjahtar i vetë-përshkruar i aurorave, ky ish-gjeolog i cili jeton në Alaskë ndjek dritat veriore me ngjyra të shkëlqyera dhe i ndan ato me botën përmes fotografive të tij mahnitëse.

Dhe nuk është aspak një pasion por një mënyrë që ai ka zgjedhur për të jetuar dhe për të fituar të ardhurat e tij. Ai i shpjegon këto drita si shatërvane aurorash të përbëra nga protone dhe neutrone dhe që të gjitha bashkë krijojnë këto ndriçime të mrekullueshëm shumëngjyrëshe në qiejt e natës.

Po ashtu Todd tregon se ka qenë momenti kur ka parë aurora për herë të parë që e ka bërë atë të mendojë se është puna që do të bëjë me kohë të plotë duke hequr dorë plotësisht nga jeta e tij e mëparshme dhe duke u dedikuar plotësisht në fotografimin e tyre.

‘Ato janë mënyra më e mirë për të parë hapësirën prej tokës dhe kjo është një gjë që falë tyre e përjetoj gjithmonë’, tregon ai.

* Për më shume bashkohuni në grupin tonë: https://www.facebook.com/groups/tpz.al/
More in Magazine
Morena Taraku “transformohet” në Angelina Jolie

Morena Taraku konsiderohet si një nga femrat më seksi shqiptare. Bukuroshja pasi rrëmbeu kurorën e më të bukurës në Kosovë...

Close