X

Tensione në Veri të Kosovës/ Policia nuk lejon futbollistët të hyjnë në kufi, ata këndojnë “Oj Kosovë o vendi im” (foto)


Paraditen e sotme ka pasur tensione në veri të Kosovës, ku nuk janë lejuar që të hyjnë në territor futbollistët e Crvena Zvezdës, që tashmë janë duke u kthyer për në Serbi.

Ndeshja e planifikuar të zhvillohet sot në orën 15:00 mes klubit serb nga Kosova, Trepçës, dhe Crvena Zvezdas në territorin e Kosovës nuk do të zhvillohet pasi Policia e vendosur në Jarinë nuk i lejoi serbët të futen në territorin kosovar.

Federata e Futbollit e Kosovës kishte lajmëruar se ndeshja nuk do të zhvillohet dhe për këtë gjë kishte kërkuar ndihmë nga Policia e Kosovës, e cila e kishte detyrën për t’i ndalur futbollistë serbë të hyjnë në territorin e Kosovës.

FFK-ja e ka kundërshtuar pjesëmarrjen e klubeve serbe nga Kosova në garat e Serbisë, duke insistuar se vetëm ajo ka të drejtë të organizojë gara në territorin e Kosovës dhe për këtë tentim të Serbisë për të ndërhyrë në territorin kosovar është ankuar edhe në UEFA e FIFA.

Në vend të kësaj, gazeta serbe Kurir raporton se ndeshja Trepça – Crvena Zvezda, në kuadër të Kupës së Serbisë, do të zhvillohet në Serbi nesër, e jo sot në orën 15:00 në Kosovë siç ishte planifikuar fillimisht.

Të pranishëm në Jarinë ishin edhe një grup i tifozëve të Zvezdës, që provokuan me këngë “Oj Kosovë, oj vendi im”, liderët e dy klubeve dhe presidenti i Listës Serbe, Goran Rakic.

Gjatë rrugës së tyre drejt kthimit, futbollistët dhe stafi i Crvena Zvezdas dolën nga autobusi për t’i duartrokitur tifozët e tyre që kishin udhëtuar për ta mbështetur skuadrën.

* Për më shume bashkohuni në grupin tonë: https://www.facebook.com/groups/tpz.al/
More in BALLKAN, LAJME
Pas dorëheqjes së “kupolës”, komandohet drejtori i ri i Kadastrës së Vlorës (EMRI)

Kadastra e Vlorës është zhytur në kolaps, teksa janë dorëhequr brenda një muaji tre drejtorë. I pari që dha dorëheqjen...

Close