X

Qeveria amerikane tërheq 160 milionë dollarë ndihma nga Afganistani, shkak korrupsioni masiv

Mediat e huaja kanë raportuar se SHBA ka tërhequr ndihmat kundër Afganistanit.

Shkak për këtë është bërë korrupsioni masiv në Afganistan si dhe situata aspak e qetë në marrëdhëniet ndërkombëtare.

Ndërkohë kujtojmë që ndihma e tërhequr vjen pikërisht dhjetë ditë para zgjedhjeve presidenciale në vend.

Një vlerë realativisht e lartë, rreth 160 milionë dollarë, qeveria amerikane i ka tërhequr nga Afganistani.

Menjëherë pas kësaj lëvizje, ka ardhur edhe reagimi i Mike Pompeot ku tha theksoi se: “Korrupsioni në Afganistan dhe mungesa e mirëorganizimit financiar ka shkaktuar këtë lëvizje të SHBA.

“Të përmbushë standardet për transparencën dhe përgjegjshmërinë në menaxhimin e financave publike”,- tha Pompeo duke ju referuar presidenti afgan, Mohammad Ashraf Ghani që synon të fitojë zgjedhjet. /Al Jazeera

* Për më shume bashkohuni në grupin tonë: https://www.facebook.com/groups/tpz.al/
More in BOTA, LAJME
Shifra alarmuese, më shumë se 29 milionë fëmijë lindën në zona konflikti më 2018

Më shumë se 29 milionë foshnja kanë lindur vitin e kaluar në zonat e prekura nga konflikti, duke përfshirë, Afganistanin,...

Close