X

Mbi 100 mijë njerëz mblidhen në Melburn, nisin demonstratat mbarëbotërore për ndryshimet klimatike

Nga Londra në New York City dhe nga Perth në Paris, aktivistët e klimës do të marrin pjesë në një grevë të përgjithshme globale sot në atë që pritet të jetë dita më e madhe e demonstratave klimatike në historinë e planetit.

Ditën e sotme do të zhvillohet një grevë e madhe globle në vendet më të njohura të botës si New York City, Parisi , Londra ku mijëra njeërz do të demostrojnë për ngrohjen globale.

Ndërkohë edhe në Australi janë mbledhur turma të mëdha me njërëz lidhur me këtë çështje.

Disa nga protestat e para u mbajtën në Australi dhe organizatorët thanë se “më shumë se” 300,000 njerëz u mblodhën në më shumë se 100 qytete të ndryshme në të gjithë vendin. Melbourne organizoi marshimin më të madh, sipas organizatorëve, me 100,000 njerëz që dolën, me 80,000 tubime në Sidnej dhe 30,000 në Brisbane.

Kujtojmë që “The Global Weather Strike” është një tubim i organizuar nga nxënësit e shkollave, me në krye 16-vjeçaren Greta Thunberg./CNN

* Për më shume bashkohuni në grupin tonë: https://www.facebook.com/groups/tpz.al/
More in BOTA, LAJME
Trafikantët shqiptaro-bullgarë të heroinës lënë takim në parkingun e dyqanit të lojërave, por …

Policia greke ka goditur një bandë shqiptaro-bullgare të trafikut të drogës, duke sekuestruar 42 kg heroinë. Mediet fqinje raportojnë se...

Close