X

Gjyqi i Saimir Tahirit, reagon Ambasada e SHBA: Dënimi shkurajues…

Ambasada e SHBA-së, ka reaguar pas vendimit të gjykatës për ish Ministrin e Brendshëm, Saimir Tahiri.

Ambasada e quan dënimin e Tahirit “shkurajues”, por thekson se vendimi në tërësi demonstron pavarësinë në rritje të qjyqësorit.

REAGIMI I AMBASADES AMERIKANE NE FB

Vendimi i djeshëm kundër ish Ministrit të Brendshëm Saimir Tahiri demonstron pavarësinë në rritje të gjyqësorit dhe fillimin e fundit të pandëshkueshmërisë për personat me lidhje të forta. Ndërkohë që dënimi i zotit Tahiri për akuzën e shpërdorimit të detyrës sinjalizon një hap të rëndësishëm përpara, dënimi është shkurajues, duke pasur parasysh se sa të rënda ishin akuzat. Ata që shpërdorojnë besimin publik dhe shkelin ligjin duhet të përballen me pasoja domethënëse. Shtetet e Bashkuara do të vazhdojnë të mbeten partnerë të Shqipërisë, në mbështetje të përparimit të mëtejshëm të reformës në drejtësi, transparencës dhe qeverisjes së mirë.

* Për më shume bashkohuni në grupin tonë: https://www.facebook.com/groups/tpz.al/
More in AKTUALITET, LAJME
Trajneri i Melburnit për Bashën: I lumtur që erdhi një futbollist i tillë, është udhëheqës

Migjen Basha u largua nga kampionati grek dhe do ta vazhdojë karrierën e tij në kampionatin australian. Ai është bërë...

Close