X

Dënimi i Saimir Tahirit, reagon për herë të parë Prokuroria


Pas vendimit të dhënë nga Gjykata e Krimeve të Rënda ndaj ish-ministrit të Brendshëm, Saimir Tahiri, që duhet të shlyejë 3.4 vite në shërbim prove përkundër akuzës për shpërdorim detyre, ka ardhur reagimi i parë nga Prokuroria.

Mësohet se organi i akuzës do ta apelojë vendimin për Tahirin, si një detyrim ligjor.

“Do ta apelojmë vendimin. Ankimimi i vendimit është detyrim ligjor. Javën e ardhshme do të bëjmë apelimin.”– bëjnë me dije burime nga organi i akuzës.

Pas një seance maratonë ditën e djeshme, Krimet e Rënda gjykuan se provat e paraqitura nga Prokuroria nuk ishin të mjaftueshme për të mbështetur pretencën e dhënë ku kërkoheshin 12 vjet burg për ish-ministrin, që do të reduktoheshin në vetëm 8 vjet, për arsye të pranimit të kërkesës për gjykim të shkurtuar.

Tahiri akuzohej për tre vepra të rënda penale “Korrupsion të zyrtarëve të lartë”, “Trafik të lëndëve narkotike kryer në bashkëpunim” dhe “Grup të strukturuar kriminal”, në kuadër të dosjes ‘Habilaj’.

* Për më shume bashkohuni në grupin tonë: https://www.facebook.com/groups/tpz.al/
More in AKTUALITET, LAJME
Tenderi Kardhiq-Delvinë/ Reagon PD: Si Sonila Qato shkeli ligjin, favorizoi firmën “Vëllezërit Hysa”

Ish-deputetja Jorida Tabaku ka deklaruar se “Vëllezërit Hysa” bënë pazar me Sonila Qaton, ndërsa “Gjoka Konstruksion” bëri pazar me Belinda...

Close