X

Abuzimi me TVSH, Prokuroria ndryshon qëndrim për shtatë nga biznesmenët e arrestuar

Prokuroria ndryshon qëndrim për 7 nga 15 biznesmenët e arrestuar për mashtrim me skemëne TVSH. Nga masat e kërkuar fillimisht “arrest në burg”, prokurorja Elisabeta Imeraj kërkoi në përfundim masën “arrest në burg” me afat 20 ditor për Besnik Pelivani, Ilia Dimo, Paqësor Buzin, Rabi Kurtin, Astrit Lalën dhe Rrapo Bodurin, ndërsa për Shpresa Joanidhi “arrest shtepie”.

Operacioni u ndërmor më 4 shtator, në kuadër të hetimeve disa mujore nga Sektori i Krimit Ekonomik në Policisë e Shtetit, ku i finalizua me arrestimin e 15 biznesmenëve. Ndërkohë ditën e sotme Policia tha se vuri në pranga një tjetër person të dyshuar si pjesë e skemës mashtruese duke e cuar në 16 numrin e të arrestuarëve.

Këta biznesmen dhe administratorë firmash, kryesisht në fushën e ndërtimit, kryenin shitje dhe blerje me fatura fiktive, e më pas rimbursoheshin nga shteti duke shkaktuar një dëm financiar në miliona euro. Prokurorja Elisabeta Imeraj, njëherësh drejtuese e prokurorisë së Tiranës ka ngritur ndaj tyre akuzat e krijimit të skemave mashtruese, falsifikimit të vulave e stampave si edhe fshehjes së të ardhurave.

* Për më shume bashkohuni në grupin tonë: https://www.facebook.com/groups/tpz.al/
More in AKTUALITET, LAJME
Në “sitë” makinat me xhama të zinj, Policia bën bilancin e dy viteve: Janë proceduar 97 shoferë

Policia e Shtetit thotë dy vitesh ka proceduar administrativisht 97 drejtues mjetesh me xhama të zinj, të cilët sipas saj...

Close