X

Australia do të bllokojë faqet me përmbajtje ekstremiste gjatë sulmeve terroriste

Australia do të bllokojë qasjen në faqet e internetit që shfaqin materiale terroriste gjate krizave dhe do të konsiderojnë vendosjen e një legjislacioni që detyron platformat digjitale të përmirësojnë sigurinë e shërbimeve të tyre, deklaruan zyrtarët e Qeverisë të dielën.

Kryeministri Australian, Scott Morrison, tha se Qeveria po tenton të parandalojë sulmet terroriste duke ndaluar publikimin e pamjeve të dhunshme në platformat digjitale.

“Ne po bëjmë gjithçka për të mohuar mundësinë që terroristët të mburren me veprimet e tyre”, thuhet në njoftim.

Australia dhe Zelanda e Re kanë ngritur kontrollin ndaj ueb faqeve dhe rrjeteve sociale pas masakrës në Kristçërç ku mbetën të vdekur 51 besimtarë.

Sulmi ishte shfaqur drejtpërdrejtë nga sulmuesi Brenton Tarrant në Facebook./Rel

More in BOTA, LAJME
Erdogan planifikon të takojë Putinin në Moskë

Presidenti turk, Recep Tayyip Erdogan, planifikon të udhëtojë në Moskë më 27 gusht, për ta takuar presidentin rus, Vladimir Putin....

Close