X

Demokratët ngrihen kundër këshillit të ri bashkiak në Shkodër, Gurakuqi: E patolerueshme kjo që po ndodh


Sapo ka filluar protesta në qytetin e Shkodrës nga ana e përfaqësuesve të Partisë Demokratike, qytetarëve dhe ish-deputetëve.

Ka folur qysh në nisje të kësaj proteste, ish-deputeti Romeo Gurakuqi, i cili ka thekuar dhe një herë që gjithçka po ndodh është e jashtëligjshme. Duke njohur kështu si legjitime vetëm datën e zgjedhjeve të dekretuar nga ana e Presidentit të Republikës.

“Komuniteti i Shkodrës njeh vetëm zgjedhjet e dekretuara nga Presidenti i Republikës, madje dhe unë kam bërë thirrje sistematike për këtë gjë.

E gjithë kjo është e pandershme dhe e pa tolerueshme sidomos pas skandalit që ndodhi me kryetarin e Partisë Socialiste.”-tha Gurakuqi për Fax News.

Ndërkaq i pyetur nëse ka mundësi të përsëritet një 2 prill i mundshëm, Gurakuqi ka theksuar se PD mbështetet vetëm në vlerat e vërteta të demokracisë.

“PD është një parti e cila ka për qëllim të ndjek gjithë rregullat e demokracisë. Ne jemi në pritje të zhvillimeve, patjetër që komuniteti shkodran do të jetë i lirë në zgjedhjen e kryetarit të ri. Ne e pamë shumë mirë që të gjithë shkodranët e braktisën gjithë këtë farsë.”

Si fillim protestuesit janë mbledhur përpara Prefekturës aty ku mendohej se do të bëhej konstituimi i këshillit bashkiak, por sipas tyre protestuesit do të lëvizin.

* Për më shume bashkohuni në grupin tonë: https://www.facebook.com/groups/tpz.al/
More in AKTUALITET, LAJME
Vdekja e punëtorëve të skelave, Pinderi: Veliaj kishte 50 mijë euro borxh tek “Skela Syla”

Një aksident tragjik në punë ndodhi të premten e 16 Gushtit në Tiranë, ku dy punëtorë humbën jetën dhe tre...

Close