X

Gjermania rrezikohet të bëhet “e sëmura e Europës”. Qeveria mendon të futet në borxh për të luftuar recesionin!

Gjermania rrezikon dhe një herë tjetër që të bëhet “e sëmura e Europës”. Ajo që mund të duket si provokim, por që rezulton të jetë një profeci, paralajmërohet nga ekonomistët e Citigroup. Tani ekziston frika e të shkuarit nga “keq” në “shumë keq”.

Sipas “Der Spiegel”, qeveria është e gatshme që të shtojë borxhin për të balancuar buxhetin në kushtet kur mund të ketë një përkeqësim të të ardhurave fiskale.

Qeveria e udhëhequr nga Angela Merkel ka synuar deri më tani për një rritje në 2020 idealisht në rikuperim prej 1 %, për të mos thënë edhe për më lart se kaq.

Për momentin në tryezë nuk ka një “plan Marshall” përr rritjen ekonomike. Prodhimi i Brendshëm Bruto gjerman në tremujorin e dytë të këtij viti është kontraktuar duke i hapur rrugën një recesioni teknik. Sipas Citigroup, në 10 vitet e fundit rritja ekonomike e Gjermanisë ka fshehur mangësi të theksuara sistemike dhe infrastrukturore, që dalin në pah në momentin kur zbret Prodhimi i Brendshëm Bruto.

Recesioni teknik mund të bëhet kronik në një vend të dominuar nga eksporti i industrisë së manifakturës në kohë paqendrueshmërie të tregtisë botërore dhe kur ka një konkurrencë ekstreme si rrjedhojë e globalizimit.

* Për më shume bashkohuni në grupin tonë: https://www.facebook.com/groups/tpz.al/
More in BOTA, LAJME
Meta: Beteja ime kryesore,rikthimi i sovranitetit të shqiptarëve

Presidenti i Republikës, Ilir Meta i ftuar sot në emisionin “Kojshia Show” në RTV21 ka rrëfyer për herë të parë...

Close