X

Norvegji, sulm me armë në një xhami


Të shtënat me armë në një xhami në Norvegji po hetohet si një veprim i mundshëm terrorizmi, thotë policia.

Një person i armatosur hapi zjarr në Qendrën Islamike Al-Noor, në periferi të kryeqytetit Oslo, të shtunën, shkruan BBC.

Një person në xhami arriti të mposhte sulmuesin, duke pësuar “lëndime të lehta”. Më vonë, një grua u gjet e vdekur në shtëpinë e të dyshuarit.

Incidenti ndodhi rreth orës katër pasdite me orën lokale, një ditë para festimeve të Kurban Bajramit.

Në vitin 2011, një ekstremist i ekstremit të djathtë vrau 77 njerëz në dy sulme terroriste në Norvegji, shumica e të cilëve ishin të rinj që morën pjesë në një kamp veror të organizuar nga krahu rinor i Partisë së Punës.

Sulmi i Anders Breivik ishte më vdekjeprurësi në vendin skandinav që nga Lufta e Dytë Botërore.

Xhamia në Norvegji ka të njëjtin emër si qendra islamike në Christchurch në Zelandën e re, e cila përjetoi një sulm vdekjeprurës nga një person me armë në mars.

I dyshuari për pushkatim Christchurch shkroi një manifest të mbushur me urrejtje para sulmit duke pretenduar se ai ishte i ndikuar nga Breivik.

* Për më shume bashkohuni në grupin tonë: https://www.facebook.com/groups/tpz.al/
More in BOTA, LAJME
Çifti Berisha uron Kurban Bajramin: Zoti ua pranoftë sakrificat!

Ish-kryeministri Sali Berisha dhe bashkëshortja e tij, Liri Berisha, kanë uruar besimtarët myslimanë për Kurban Bajramin. Berisha shkruan në “Facebook”...

Close