X

Valentina Sampaio, modelja e parë transgjinore që pranohet në “Victoria Secret”


Victoria’s Secret ka anëtarësuar në kompani modelin e parë transgjinor. Modelja braziliane Valentina Sampaio publikoi një foto në rrjetet sociale prapa skenave në një xhirim për linjën “Pink” të markës së veshjeve të brendshme.

“Asnjëherë mos ëndërroni”, shkroi ajo.

Marrja me qira ka marrë shumë kohë. Zyrtari kryesor i kompanisë për marketing, Ed Razek, u zu ngushtë vitin e kaluar nga komentet që bëri në lidhje me përfshirjen e modeleve “trans” në shfaqjen e modës së Victoria’s Secret.

“A nuk duhet të keni transeksualë në shfaqje? Jo. Unë nuk mendoj se duhet. Epo, pse jo? Sepse shfaqja është një fantazi,”-tha ai.

Modelet që performuar më parë në sfilata, përfshirë Karlie Kloss dhe Lily Aldridge, duket se nuk janë dakord. Të dy postuan një foto ku lexohej “Njerëzit Trans dhe GNC” nuk është një debat në fotot që poston në rrjetet sociale.

Victoria’s Secret është përballur me pjesën e saj të polemikave rreth vendimeve të saj për hedhjen, duke punësuar ekskluzivisht modele të gjata e të holla për shfaqjen e saj të modës në televizion.

Mungesa e përfshirjes ishte pjesë e arsyes pse humbi një prej modeleve veterane, Karlie Kloss.

“Arsyeja që vendosa të ndalem së punuari me Victoria’s Secret ishte se nuk e ndjeja se ishte një imazh që vërtet reflektonte se kush jam dhe llojin e mesazhit që dua t’u dërgoj grave të reja në të gjithë botën se çfarë do të thotë të jesh e bukur.

Unë mendoj se ishte një moment i rëndësishëm për mua që hyra në fuqinë time si feministe, duke qenë në gjendje të bëja zgjedhjet e mia dhe narrativën time, qoftë përmes ndërmarrjeve me të cilat unë zgjedh të punoj me të, ose përmes imazhit që i bëra botës.”- tha ajo për British Vogue muajin e kaluar.

* Për më shume bashkohuni në grupin tonë: https://www.facebook.com/groups/tpz.al/
More in LIFESTYLE
Ilda Bejleri u largua pas 11 vitesh, Shakohoxha flet për sherrin: Unë e mora në televizion, e përjetoi me emocion largimin

Komentatori i njohur Dritan Shakohoxha ka folur lidhur me sherrin që çoi në largimin e Ilda Bejlerit nga Digitalb. I...

Close