X

Sekretari i Shtetit të SHBA: Vangjush Dako i përfshirë në korrupsion të lartë, ndalohet hyrja në SHBA për të dhe familjen

Departamenti Amerikan i Shtetit (DASH), përmes një njoftimi në faqen zyrtare të tij, bëri publike edhe argumentet mbi të cilat Sekretari i Shtetit (Mike Pompeo) përcaktoi publikisht, kryetarin e Bashkisë së Durrësit, Vangjush Dako, dhe familjen e tij, si të padëshiruar për të udhëtuar dhe vizituar Shtetet e Bashkuara të Amerikës.

Ja njoftimi i plotë i publikuar nga DASH

Përcaktimi publik për shkak të përfshirjes në korrupsion të konsiderueshëm të kryetarit të bashkisë shqiptare të Durrësit, Vangjush Dako

Sekretari i Shtetit ka përcaktuar publikisht kryebashkikun shqiptar të Durrësit, Vangjush Dako, sipas Seksionit 7031 (c) të Departamentit të Shtetit të FY 2019, Operacioneve të Huaja dhe Aktit të Ndarjeve të Programeve të Përafërta, për shkak të përfshirjes së tij në korrupsion të rëndësishëm. Seksioni 7031 (c) parashikon që, në rastet kur Sekretari i Shtetit ka informacion të besueshëm se zyrtarë të huaj kanë qenë të përfshirë në një korrupsion të konsiderueshëm ose në një shkelje të madhe të të drejtave të njeriut, ata individë dhe familjarë të tyre, nuk kanë të drejtë të hyjnë në Shtetet e Bashkuara.

Ligji gjithashtu kërkon që Sekretari i Shtetit të përcaktojë publikisht ose privatisht zyrtarë të tillë dhe familjarët e tyre. Përveç përcaktimit të Z. Dako, Departamenti po ashtu përcakton publikisht bashkëshortin e Z. Dako, Alba Dako, djalin e tij, Xhulio Dako dhe vajzën e tij, Kejsi Dako.

Veprimi i sotëm dërgon një sinjal të fortë që Shtetet e Bashkuara janë të përkushtuara për të luftuar korrupsionin në të gjithë botën.

 

Njoftimi i DASH

Public Designation Due to Involvement in Significant Corruption of Albanian Mayor of Durres Vangjush Dako

LEXO EDHE:

Dinastia “Dako”, si i fshehin miliardat me bizneset e betonit dhe lavanderisë

E plotë/ Të gjitha pazaret kriminale Dako-Avdylaj për blerjen e zgjedhjeve

* Për më shume bashkohuni në grupin tonë: https://www.facebook.com/groups/tpz.al/
More in KRYESORE, LAJME, NË FOKUS
Afera me karburantet, dy të arrestuar nga policia e Elbasanit

Efektivët e seksionit për Hetimin e Krimit Ekonomik e Financiar në Drejtorinë Vendore të Policisë Elbasan, në bashkëpunim me Drejtorinë...

Close