X

Amerika, vendi i milionerëve

Nga një popullsi prej 323 milionë banorësh që ka vendi, pothuajse 12 milionë zotërojnë të paktën nga 1 milion dollarë. Ata përbëjnë rreth 3.65 për qind të popullsisë. Përveç kësaj, në Shtetet e Bashkuara ka 607 miliarderë.

Revista Forbes ka hartuar një listë të njerëzve më të pasur për çdo shtet të SHBA, të cilët së bashku zotërojnë një pasuri neto prej 875 miliardë dollarësh. Dhjetë prej tyre i kanë arritur fitimet në financa dhe investime. Tetë janë pasuruar nga moda dhe shitjet me pakicë, ndërsa pesë nga industria e ushqimit dhe pijeve.

Por pasuritë më të mëdha kanë patur si burim teknologjinë e lartë. Të katër miliarderët në listën e njeriut më të pasur në çdo shtet zotërojnë 251 miliardë dollarë secili, ose më shumë se një e katërta e pasurive në listën e pesëdhjetëshes të marra së bashku.

Jeff Bezos, njeriu më i pasur në shtetin e Uashingtonit, është gjithashtu njeriu më i pasur në botë, me një pasuri neto prej rreth 157 miliardë dollarësh. Familja më e pasur në SHBA është Familja Waltons. Jim dhe Alice Walton, fëmijët e themeluesit të rrjetit Walmart, Sam Walton, janë njerëzit më të pasur në shtetet ku ata jetojnë.

Më shumë se gjysma e njerëzve më të pasur në listë – 60 për qind – e kanë vënë vetë pasurinë, ndërsa 21 për qind e kanë të trashëguar. Nëntëmbëdhjetë për qind janë pasuruan duke zgjeruar një biznes ekzistues që u ishte lënë nga të tjerë. Një listë e publikuar nga howmuch.com, rendit njeriun më të pasur në çdo shtet të SHBA.

Më poshtë është lista e 10 më të pasurve, që tregon shtetin, pasurinë neto dhe burimin e pasurisë:

Uashington: Jeff Bezos dhe familja, 157 miliardë dollarë, Amazon
Nebraska: Warren Buffett, 85 miliardë dollarë, Berkshire Hathaway
Kalifornia: Mark Zuckerberg, 71 miliardë dollarë, Facebook
Nju Jork: Michael Bloomberg, 53.8 miliardë dollarë, Bloomberg LP
Arkansas: Jim Walton, 51.1 miliardë dollarë, Walmart
Teksasi: Alice Walton, 50.1 miliardë dollarë, Walmart
Kansas: Charles Koch, 42 miliardë dollarë, Koch Industries
Nevada: Sheldon Adelson, 35.7 miliardë dollarë, kazino
Oregon: Phil Knight dhe familja, 35 miliardë dollarë, Nike
Virxhinia: Jacqueline Mars, 28.1 miliardë dollarë, karamelet /Voa

* Për më shume bashkohuni në grupin tonë: https://www.facebook.com/groups/tpz.al/
More in LAJME, Magazine
Çfarë do të ndodhë nesër? Rama dhe Meta paralajmërojnë konferencë për mediat

Nesër pritet që të jetë një ditë e ngarkuar politike. Presidenti dhe Kryeministri kanë paralajmëruar që nesër do të ketë...

Close